Niemcy przesuwają granicę elektrowni wiatrowych onshore

Niemiecka firma Max Bogl szczyci się tym, że uruchomiła właśnie najwyższą na świecie turbinę wiatrową, jaką zbudowano na lądzie. Elektrownia znajduje się niedaleko elektrowni szczytowo-pompowej w okolicach Stuttgartu.

Kompleks Gaildorf składa się z turbiny wiatrowej o mocy 3,4 MW, wyprodukowanej przez General Electrics, oraz zbiornika wodnego. Wiatrak z wieżą o wysokości 178 metrów jest osadzony na zbiorniku, dzięki czemu całkowita wysokość konstrukcji sięga 246,5 metra.

Wiatrak to pierwsza z serii czterech maszyn, które mają stanąć na wzgórzu Limpurg. Najniższy z nich będzie korzystać z 155-metrowej wieży.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Andreas von Bobart, Dyrektor GE Renewable Energy Onshore Wind Deutschland, powiedział:

„Nasze 3-megawatowe turbiny są niezwykle elastyczne i zoptymalizowane do osiągania dużej wydajności. Cieszymy się, że turbina GE 3.4-137 pozwoliła na pobicie rekordu wielkości wiatraka”.

200 metrów poniżej miejsca, gdzie znajduje się wiatrak, usytuowano turbinę wodną o mocy 16 MW. Uruchamiana jest w momencie, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Turbina, wraz systemem wodnym i zbiornikiem, została zbudowana w ramach współpracy Max Bogl z firmami Naturspeicher i Voith.

„Bez budowania tego rodzaju projektów zmiany energetyczne w Niemczech nie miałyby miejsca” – powiedział Josef Knitl z zarządu firmy. „Dzięki magazynowi energii opartemu na pompowaniu wody czynimy energetykę wiatrową atrakcyjniejszym i wydajniejszym źródłem czystej energii” – dodał.

Farma Gaidorf ma zostać oddana do komercyjnego użytkowania w pierwszej połowie 2018 roku.