Niemcy rozpoczynają kolejną aukcje dla wiatrowych projektów on-shore

Niemiecki urząd regulujący sprawy związane z siecią energetyczną, BNetzA rozpoczął procedury aukcyjne związane z planowanym zakupem 1 GW mocy wiatrowych z instalacji lądowych. W aukcji uczestniczyć mogą projekty zarejestrowane do 11 czerwca bieżącego roku, a oferty składać można do 1 sierpnia.

Limit wielkości farm wiatrowych, jakie mogą stawać do przetargu, ograniczono na 322 MW z uwagi na problemy związane z przesyłem energii elektrycznej u naszego zachodniego sąsiada. Maksymalną cenę ustalono na poziomie 70 euro za megawatogodzinę.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jest to już druga aukcja w tym roku. Pierwszą aukcję zorganizowano w maju na łączną moc 807 MW. Była to pierwsza aukcja mocy z OZE, która miała zastąpić poprzedni system dofinansowania źródeł odnawialnych w tym sektorze, poprzez taryfy gwarantowane. Do przetargu zgłoszono systemy o łącznej mocy 2,14 GW.

Jak powiedział dyrektor BNetzA, Jochan Homann – W poprzedniej aukcji niemalże wszystkie przedsięwzięcia wynikające z kooperatyw obywatelskich wygrały aukcję w pierwszej turze, jesteśmy ciekawi jaki będzie miało to wpływ na oferty składane w tej aukcji.

Średni koszt energii elektrycznej w poprzedniej aukcji wyniósł 5,71 eurocenta z kWh. Ceny wahały się od 5,25 do 5,87 eurocenta za kWh.