Niemcy zamykają nabór do kolejnej aukcji energii wiatrowej

Trzeciego kwietnia tego roku zakończyło się zbieranie ofert w drugiej w tym roku niemieckiej aukcji energii elektrycznej z OZE. Regulator niemieckiej sieci energetycznej BNetzA zdecydowany jest na zakup 1610 MW nowych mocy, wliczając w to 60 MW, które pozostało niezagospodarowane po zeszłorocznej aukcji na 1550 MW.

Projekty realizowanej w ramach tej aukcji ukończone mają być do 2025 roku.

Cała kupiona moc pochodzić będzie z morskich elektrowni wiatrowych. Spośród całej puli 500 MW wydzielone zostało na instalacje na Morzu Bałtyckim. Zostaną one podłączone do sieci pomiędzy 2021 a 2022 rokiem. Pozostałe projekty, które znajdą się na Morzu Północnym, podłączane do sieci będą w latach 2023-25.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W aukcji wygra najniższa oferta. Maksymalna zaoferowana cena wyniosła w tym roku 10 eurocentów za kilowatogodzinę – w zeszłym roku było to 12 eurocentów za kWh. BNetzA wykluczyła z udziału firmy, które zaproponowały zerową cenę. W zeszłym roku oferty takie padły ze strony EnBW i Orsteda. Pozwoliło to tym spółkom zdobyć odpowiednio 900 MW dla farmy He Dreiht na Morzu Północnym oraz 590 MW dla instalacji Borkum Riffgrund West 2, Gode Wind 3 i OWP West także na Morzu Północnym.

Rezultaty aukcji opublikowane zostaną najprawdopodobniej w połowie kwietnia.