W Niemczech darmowa komunikacja miejska?

Niemcy zamierzają ograniczyć ruch drogowy w celu poprawy jakości powietrza. W zamian udostępnią bezpłatny transport publiczny. To radykalny krok rządu Angeli Merkel.

Decyzję o aktywnym działaniu w celu poprawy jakości powietrza poprzedza afera Volkswagena sprzed dwóch lat. Producent pojazdów fałszował pomiary emisji spalin w niektórych swoich modelach. W odpowiedzi organizacje ekologiczne założyły sprawy sądowe, z żądaniem wprowadzenia zakazu używania samochodów spalinowych w niektórych regionach miast.

Nie czekając na efekt rozpraw i z uwagi na unijne limity emisji, Angela Merkel postanowiła wprowadzić radykalne zmiany.

Rozważamy bezpłatny transport publiczny w celu zmniejszenia liczby prywatnych samochodów. Skuteczne zwalczanie zanieczyszczenia powietrza bez dalszych niepotrzebnych opóźnień jest najwyższym priorytetem dla Niemiec”, napisała do unijnego komisarza ds. środowiska Barbara Hendricks, niemiecka Minister Środowiska.

Pod koniec bieżącego roku zostanie uruchomiony program pilotażowy, który w praktyce sprawdzi, jak będzie funkcjonował system darmowej komunikacji na terenie pięciu miastach, w tym w Bonn, Essen i Mannheim. Oprócz darmowej komunikacji wprowadzone będą strefy niskiej emisji.

Niemcom potrzebne są radykalne i szybkie działania, ponieważ wraz z 8 innymi krajami UE przekroczyły termin spełnienia unijnych limitów dotyczących emisji dwutlenku azotu i drobnych cząstek. Państwa, które nie dotrzymają warunków, mogą stanąć przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.