Niemiecki startup zaprezentował samochód napędzany słońcem

Niemiecki startup Sono Motors z siedzibą w Monachium przedstawił solarny samochód elektryczny Sion, który można ładować w czasie jazdy.

Pojazd niemieckiej produkcji może działać nie tylko na bazie energii solarnej – Sion to także samochód elektryczny z możliwością ładowania za pomocą konwencjonalnych ładowarek EV. Sion posiada 330 zainstalowanych ogniw solarnych, które zamontowane są na dachu, masce oraz na bokach pojazdu. Zasięgi Siona na jednym ładowaniu to 250 km. Samochód wyposażony jest w podgrzewane fotele, klimatyzację oraz zaawansowany systemy inforozrywki, który umożliwia kompatybilne podłączenie telefonu do samochodu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pojazd jest bardzo prosty w budowie, bez zbędnych dodatków, w stylu minimalistycznym. Pełną jego efektywność gwarantuje lekka konstrukcja. Obudowa wykonana jest głównie z odpornego na rdzę poliwęglanu.

Rozpoczęcie masowej produkcji Siona planowane jest drugą połowę 2019 roku. Starup pozyskał już 6500 zamówień na jego zakup. Jak informuje agencja Reuters, wstępną cenę elektryka wyznaczono na 16 tysięcy euro.

Źródło: reuters.com, sonomotors.com