Nordycka koncepcja friluftsliv i ekologiczne prefabrykowane domki letniskowe

Koncepcja friluftsliv, czyli życia na wolnym powietrzu zamiast w pomieszczeniach, zainspirowała startup Koto do stworzenia serii prefabrykowanych domków letniskowych.

Nordyckie friluftsliv stawia duży nacisk na życie w kontakcie z naturą i ekologię. Dlatego też stworzone domki zaprojektowano tak, by zminimalizować zużycie energii i ułatwić kontakt z przyrodą. Domki są modułowe, dzięki czemu konfigurować można je w niemalże dowolny sposób, dopasowany do indywidualnych potrzeb ich nabywców.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Koto założone zostało przez Jonathana i Zoe Little na początku tego roku. Nazwa powstała ze skrócenia wyrażenia “wygodnie w domu” po fińsku. Etos firmy opiera się na minimalistycznym desingu i próbie tworzenia wygodnego miejsca do życia w kontakcie z naturą. Domy zbudowane są z ekologicznych materiałów i mają zapewniać komfortową atmosferę swoim mieszkańcom.

Elewacje budynków zbudowane są z czarnego drewna, co ułatwia wtapianie się w otoczenie. Nachylony dach – znak charakterystyczny projektów Koto, to część planu na zwiększenie ilość dostępnej w środku przestrzeni.

„Nasze pierwsze moduły – Pari, Muutama oraz Ystava – wszystkie mają charakterystyczna dla Koto klinowaty kształt dachu”, mówi Jonathan. „Kształt ten nadaje ciekawą formę zewnętrzną i wewnętrzną domowi, nowoczesny element tradycyjnej konstrukcji”, mówi współzałożyciel firmy.

Jak mówią projektanci, wnętrze domków jest oazą prywatności w otoczeniu spokojnej przyrody. Przestrzeń wewnętrzna jest zaprojektowana oszczędnie i ergonomicznie. W ścianach ukryto liczne szafki, aby optymalnie wykorzystać jego objętość.

Estetyka wnętrza oparta jest o najlepsze skandynawskie wzorce, łączące drewniane podłogi z białymi ścianami. Przeszklona fasada i dachowe okno pomagają w naturalnym oświetleniu i zachowaniu silnej więzi z otaczającą budynek naturą.

Modułowe domki skonfigurowane mogą być na wiele sposobów. Typowy średniej wielkości domek zawiera łazienkę, składane podwójne łóżko, ukryte w ścianach szafki, ławę przy oknie oraz niewielki piecyk na drewno.

Istnieje wiele możliwości modyfikacji tej konstrukcji przy zamówieniu. Można dodać np. niewielki aneks kuchenny, zewnętrzny prysznic oraz saunę.

Źródło: Deezen