Nowa farma wiatrowa na Bałtyku

Morska farma wiatrowa Baltic 2 zlokalizowana jest 32 km na północ od niemieckiej wyspy Rugia. Jej łączna moc wynosi aż 288 MW i jest największą farmą offshore w Niemczech. Zajmuje powierzchnię 27 kilometrów kwadratowych, nie jest jednak największą farmą wiatrową, jaka została uruchomiona do tej pory na Bałtyku.

Farma wiatrowa Baltic 2, zlokalizowana jest na wybrzeżu Rostocku. Projekt zrealizowany został przez niemieckiego dewelopera, firmę EnBW. Podczas uroczystości otwarcia prezes EnBW, Frank Mastiaux, podkreślał, że jej uruchomienie jest dowodem na decentralizację produkcji elektrycznej oraz położenie większego nacisku na energie odnawialną. Jednocześnie prezes EnBW zaapelował do polityków o większe wsparcie dla projektów energetycznych powstających na morzu.

Baltic 2 zajmuje powierzchnię około 27 km2, a buduje ją 80 turbin wiatrowych, o mocy 3,6 MW każda (model Siemens SWT-3,6-120). Farma wiatrowa kosztowała w sumie 1,4 mld euro, a jej łączna moc wynosi 288 MW. Jest ona w stanie rocznie wyprodukować 1,2 mld kilowatogodzin prądu dla około 340 tys. gospodarstw domowych. Stanowi to sześć razy więcej niż pierwsza farma wiatrowa EnBW – Baltic 1, którą podłączono do sieci 2011 roku.

Baltic 2 nie jest największą farmą wiatrową, która powstała dotąd na Morzu Bałtyckim. Większa jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Dong Energy w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW i składa się ze 111 turbin wiatrowych Siemens. Pokrywa ona 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

Na koniec czerwca br. łączny potencjał niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu przekroczył 2,777 GW, na co składa się 668 turbin. Cel niemieckiego rządu w zakresie morskiej energetyki wiatrowej to budowa potencjału 6,5 GW do roku 2020. W 2016 roku hiszpański koncern energetyczny Iberdrola zapowiedział uruchomienie swojej 350-megawatowej farmy wiatrowej “Wikinger” – także niedaleko Rugii. Również niemiecki Eon planuje budowę w tej okolicy kolejnej farmy o mocy 385 megawat.