Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa strategia BP w kierunku zeroemisyjności

Nowa strategia BP w kierunku zeroemisyjności

Brytyjski koncern paliwowy BP przedstawił zaktualizowaną strategię osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla. Zawarto w niej szereg celów na 2030 rok. Wśród nich jest między innymi powiększenie swojego portfela projektów OZE do 50 GW. Co jeszcze przewiduje BP?

Reklama

Nowe cele BP – więcej pieniędzy na transformację

Cele w nowej strategii grupy przedstawiono podczas prezentacji raportu kwartalnego. Przede wszystkim BP chce zwiększyć finansowanie zero i niskoemisyjnych inwestycji. Dotychczas wydawano na to około pół miliarda dolarów rocznie. Do 2025 roku koncern będzie przydzielał 3-4 mld, a docelowo 5 mld. 

Większe liczby niemal przy każdym sektorze 

Podwyższone cele pojawiły się w kilku najważniejszych dla koncernu sektorach. Spółka Lightsource BP do 2023 roku ma być w posiadaniu 10 GW projektów fotowoltaicznych, zaś do 2030 moc tego portfela ma wzrosnąć aż pięciokrotnie. W 2019 roku Lightsource BP posiadała tylko 2,5 GW.

Na światowym rynku wodorowym, celem BP jest zdobycie 10 procent udziałów. Brytyjczyków interesuje także rynek wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCUS). 

Kolejne wzrosty mają nastąpić przy produkcji baryłek biopaliwa – z 22 tys. baryłek dziennie w 2019 r. do 100 tys. do 2030. W ramach rynku usług elektromobilnych, BP chce postawić do 70 tysięcy punktów ładowania oraz osiągnąć poziom 20 milionów interakcji z klientem dziennie.

Cięcia w paliwach kopalnych

Równocześnie przy zwiększaniu portfela OZE i paliw alternatywnych, BP deklaruje zmniejszenie produkcji ropy i gazu – z 2,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie do 1,5 mln w perspektywie nadchodzącej dekady. Koncern zobowiązuje się także do zaprzestania poszukiwań nowych złóż kopalin.

źródło: pv-tech.org, renewablesnow.com

fot. jedna ze stacji BP, źródło: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.