Nowa turbina GE zrewolucjonizuje branżę wiatrową?

Wraz z zwiększającą się popularnością odnawialnych źródeł energii unowocześnieniu ulegają bezpośrednio powiązane z tą branżą komponenty. Producenci wiatraków oraz paneli słonecznych intensywnie pracują nad nowymi produktami, których wykorzystywanie będzie bardziej efektywne i opłacalne.

Najlepiej można to zaobserwować w energetyce wiatrowej, gdzie z roku na rok powstają coraz większe farmy wiatrowe o dużej mocy. Nie zawsze jest to jednak związane ze wzrostem wykorzystanej powierzchni, ponieważ producenci wdrażają nowe technologie. Przykładem może być amerykańskie General Electric, które ogłosiło, że do 2021 roku dostarczy na rynek model turbiny o mocy 12 MW. Największe obecnie montowane turbiny dysponują mocą 8MW.

Model Heliade-X będzie produkować średnio 45% więcej energii od konkurencyjnych turbin, które są obecnie dostępne na rynku. W ciągu roku jeden egzemplarz będzie w stanie zapewnić 67GWh energii elektrycznej, co powinno wystarczyć na zasilanie ok. 16 tysięcy gospodarstw domowych. Turbina GE będzie rekordowa pod wieloma aspektami. Jej długość od podstawy to 107 metrów, więcej jest o niemal 20 metrów wyższa od aktualnie dostępnych.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.