Nowa turbina GE zrewolucjonizuje branżę wiatrową?

Wraz z zwiększającą się popularnością odnawialnych źródeł energii unowocześnieniu ulegają bezpośrednio powiązane z tą branżą komponenty. Producenci wiatraków oraz paneli słonecznych intensywnie pracują nad nowymi produktami, których wykorzystywanie będzie bardziej efektywne i opłacalne.

Najlepiej można to zaobserwować w energetyce wiatrowej, gdzie z roku na rok powstają coraz większe farmy wiatrowe o dużej mocy. Nie zawsze jest to jednak związane ze wzrostem wykorzystanej powierzchni, ponieważ producenci wdrażają nowe technologie. Przykładem może być amerykańskie General Electric, które ogłosiło, że do 2021 roku dostarczy na rynek model turbiny o mocy 12 MW. Największe obecnie montowane turbiny dysponują mocą 8MW.

Model Heliade-X będzie produkować średnio 45% więcej energii od konkurencyjnych turbin, które są obecnie dostępne na rynku. W ciągu roku jeden egzemplarz będzie w stanie zapewnić 67GWh energii elektrycznej, co powinno wystarczyć na zasilanie ok. 16 tysięcy gospodarstw domowych. Turbina GE będzie rekordowa pod wieloma aspektami. Jej długość od podstawy to 107 metrów, więcej jest o niemal 20 metrów wyższa od aktualnie dostępnych.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!