Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa turbina GE zrewolucjonizuje branżę wiatrową?

Nowa turbina GE zrewolucjonizuje branżę wiatrową?

Wraz z zwiększającą się popularnością odnawialnych źródeł energii unowocześnieniu ulegają bezpośrednio powiązane z tą branżą komponenty. Producenci wiatraków oraz paneli słonecznych intensywnie pracują nad nowymi produktami, których wykorzystywanie będzie bardziej efektywne i opłacalne.

Najlepiej można to zaobserwować w energetyce wiatrowej, gdzie z roku na rok powstają coraz większe farmy wiatrowe o dużej mocy. Nie zawsze jest to jednak związane ze wzrostem wykorzystanej powierzchni, ponieważ producenci wdrażają nowe technologie. Przykładem może być amerykańskie General Electric, które ogłosiło, że do 2021 roku dostarczy na rynek model turbiny o mocy 12 MW. Największe obecnie montowane turbiny dysponują mocą 8MW.

Reklama

Model Heliade-X będzie produkować średnio 45% więcej energii od konkurencyjnych turbin, które są obecnie dostępne na rynku. W ciągu roku jeden egzemplarz będzie w stanie zapewnić 67GWh energii elektrycznej, co powinno wystarczyć na zasilanie ok. 16 tysięcy gospodarstw domowych. Turbina GE będzie rekordowa pod wieloma aspektami. Jej długość od podstawy to 107 metrów, więcej jest o niemal 20 metrów wyższa od aktualnie dostępnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.