Nowe japońskie turbiny chronią wybrzeże i pozyskują energię z fal morskich

Naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii w Japonii pracują nad stworzeniem specjalnych turbin, które będą przechwytywać energię fal, jednocześnie chroniąc wybrzeża przed erozją.

Aby to osiągnąć, turbiny zostałyby zakotwiczone na morskim dnie linami cumowniczymi i umieszczonymi w pobliżu konstrukcjami w kształcie gwiazdy, których zadaniem jest zmniejszanie erozji wybrzeża, w tym raf koralowych. Rozwiązanie zaproponowane przez japońskich naukowców ma olbrzymi potencjał, aby osłabić negatywny wpływ fal na wybrzeża morskie. Pozwala ponadto wykorzystywać z pożytkiem dla człowieka nieograniczone możliwości pozyskiwania energii z fal morskich, niedocenianej po dzień dzisiejszy.

„Co zaskakujące, trzydzieści procent brzegu morza w kontynentalnej Japonii pokryte jest tetrapodami i łamaczami fal. Wykorzystanie tylko jednego procenta tego brzegu może wytworzyć około 10 GW energii, co odpowiada dziesięciu elektrowniom jądrowym – powiedział profesor Tsumoru Shintake, główny badacz tego projektu.

Każda turbina będzie wyposażona w nożyce do spinningów, przymocowane do generatora elektrycznego magnesami trwałymi, chronione warstwą ceramiczną w celu utrzymania wody morskiej. Energia pochwycona przez fale będzie przekazywana przez kabel w dół struktury, a następnie przesyłana z powrotem do brzegu celem wykorzystania jej w sieci.

Turbiny są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Aby nie krzywdzić dzikich zwierząt, prędkość łopatek jest skalibrowana tak, aby każde stworzenie, które się do nich dostanie, spowodowało zatrzymanie turbiny. Łopatki są na tyle elastyczne, że nie pękają pod wpływem silnych sztormów. Termin żywotności każdej turbiny upływa po dziesięciu latach.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Najsilniejsza turbina wiatrowa od Vestas

Następny artykuł

Opóźnia się uruchomienie elektrowni atomowej Olkiluoto 3

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,