Nowe perspektywy dla ogniw fotowoltaicznych. Deszcz wytworzy energię?

Naukowcy z Uniwersytetu Soochow na Tajwanie opracowali hybrydowe ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie energii ze spadających kropel deszczu.

Nowe urządzenie, które niedawno zaprezentowano, składa się z kilku warstw przezroczystego polimeru. Kiedy krople deszczu spadają na warstwy polimeru, a następnie zsuwają się, tarcie generuje ładunek elektryczności statycznej.

„Nasze urządzenie może zawsze generować energię elektryczną, w każdych warunkach pogodowych w ciągu dnia. Ponadto, urządzenie zapewnia energię elektryczną również w nocy, kiedy mamy deszczową pogodę”, powiedział Baoquan Sun, z Uniwersytetu w Soochow.

Optymistycznie na temat odkrycia chińskich badaczy wypowiada się Varun Sivaram, specjalista ds. nauki i technologii w Radzie Stosunków Zagranicznych USA, autor prac o energii słonecznej.

„Pomysł jest interesujący — urządzenie hybrydowe, które pobiera energię kinetyczną z wody, nie niszcząc mocy ogniwa słonecznego w czasie nasłonecznienia”.

Sami autorzy odkrycia podkreślają, że przed nimi jeszcze wiele testów i badań. Ze względu na niski poziom wygenerowanej mocy, bo zaledwie 2,14W, urządzenie wymaga dopracowania.

Źródło: The Guardian

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.