Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowoczesne ogniwo z wodnym elektrolitem, które naładować można w pół minuty

Aqueous storage device needs only 20 seconds to go

Nowoczesne ogniwo z wodnym elektrolitem, które naładować można w pół minuty

Zespół naukowców z KAIST stworzył nowatorski hybrydowy system magazynowania energii, który naładować można w czasie poniżej pół minuty. Wykorzystuje on wodny elektrolit zamiast palnych rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i bezpieczny. Systemy powstały z myślą o urządzeniach przenośnych.

Aqueous storage device needs only 20 seconds to go

Reklama

Za konstrukcję nowatorskiego akumulatora odpowiedzialny jest zespół kierowany przez profesora Jeunga Ku Kanga. Stworzone przez nich ogniwa składają się z polimerowej anody i nanocząstek tlenków metali na grafenie, pracujących jako katoda.

Ogniwa wykorzystujące wodne elektrolity dotychczasowo miały bardzo ograniczone prądy ładowania i niską gęstość energii. Nowa struktura opracowana w KAIST daje możliwość zmiany tego stanu rzeczy. Wszystko dzięki optymalizacji elektrod i przyspieszeniu wymiany energii na jej powierzchni. Gęstość zwiększono dzięki wykorzystaniu grafenu, który zapewnia ogromną powierzchnię katody.

Wykorzystanie nanocząstek jako katody sprawiło, że reakcje w ogniwie zachodzą szybciej, co przekłada się na zwiększenie gęstości mocy w baterii i szybkości ładowania.

Prototypowe ogniwo wykazuje sto razy większą gęstość mocy niż konkurencyjne rozwiązania z wodnymi elektrolitami. Ogniwo naładowane może być w 20-30 sekund. Bateria jest także bardzo stabilna – pomimo cykli szybkiego ładowania i rozładowywania zachowuje ona 100% swojej pierwotnej pojemności.

„Ta ekologiczna technologia łatwo może zostać wprowadzona do produkcji przemysłowej, szczególnie, że ogniwa te zapewniają wyższą pojemność i stabilność niż obecnie wykorzystywane akumulatory”, mówi profesor Kang.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.