Nowoczesne ogniwo z wodnym elektrolitem, które naładować można w pół minuty

Nowoczesne ogniwo z wodnym elektrolitem, które naładować można w pół minuty

Zespół naukowców z KAIST stworzył nowatorski hybrydowy system magazynowania energii, który naładować można w czasie poniżej pół minuty. Wykorzystuje on wodny elektrolit zamiast palnych rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i bezpieczny. Systemy powstały z myślą o urządzeniach przenośnych.

Aqueous storage device needs only 20 seconds to go

Za konstrukcję nowatorskiego akumulatora odpowiedzialny jest zespół kierowany przez profesora Jeunga Ku Kanga. Stworzone przez nich ogniwa składają się z polimerowej anody i nanocząstek tlenków metali na grafenie, pracujących jako katoda.

Ogniwa wykorzystujące wodne elektrolity dotychczasowo miały bardzo ograniczone prądy ładowania i niską gęstość energii. Nowa struktura opracowana w KAIST daje możliwość zmiany tego stanu rzeczy. Wszystko dzięki optymalizacji elektrod i przyspieszeniu wymiany energii na jej powierzchni. Gęstość zwiększono dzięki wykorzystaniu grafenu, który zapewnia ogromną powierzchnię katody.

Wykorzystanie nanocząstek jako katody sprawiło, że reakcje w ogniwie zachodzą szybciej, co przekłada się na zwiększenie gęstości mocy w baterii i szybkości ładowania.

Prototypowe ogniwo wykazuje sto razy większą gęstość mocy niż konkurencyjne rozwiązania z wodnymi elektrolitami. Ogniwo naładowane może być w 20-30 sekund. Bateria jest także bardzo stabilna – pomimo cykli szybkiego ładowania i rozładowywania zachowuje ona 100% swojej pierwotnej pojemności.

„Ta ekologiczna technologia łatwo może zostać wprowadzona do produkcji przemysłowej, szczególnie, że ogniwa te zapewniają wyższą pojemność i stabilność niż obecnie wykorzystywane akumulatory”, mówi profesor Kang.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.