Nowoczesny dom w sercu holenderskiej wsi

W Rijssen w Holandii powstał dom zaprojektowany przez biuro Reitsema&partners i firmę zajmującą się inżynierią krajobrazu Eelerwoude. Budynek, pomimo nowoczesnego designu, doskonale wtapia się w otoczenie.

Nowoczesny dom wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną i szereg ekologicznych systemów. Inspiracją do stworzenia tej zielonej siedziby była otaczającą go wiejska architektura.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Erve BE, bo tak ochrzczono inwestycję, jest w pełni zasilany z systemu fotowoltaicznego znajdującego się na dachu. Dom składa się z głównego budynku i dwóch aneksów – wszystkie elementy przykryte są jednym, wspólnym dwuspadzistym dachem.

Smukła, podłużna bryła Erve BE stworzona została jako nawiązanie do popularnego stylu budynków w kształcie stodół stawianych w Twente. Charakteryzują się one m.in. nisko umieszczonymi rynnami, ale ten dom jest pozbawiony tego elementu, co podkreśla minimalizm konstrukcji.

Nowoczesną bryłę domu uzyskano, korzystając z innowacyjnej więźby dachowej, przykrytej patynowaną blachą ocynkowaną oraz za pomocą przeszklonych ścian budynku. Elewacja budynku wykonana jest z szarego drewna specjalnie przygotowanego, by zlewać się w całość z otoczeniem i innymi elementami domu.

„Budynek ten charakteryzuje się smukłym rozkładem pomieszczeń i spokojnie zaprojektowanymi płaszczyznami dachu. Wszystko to sprawia, że wydaje się naturalną częścią krajobrazu”, tłumaczą projektanci.

„Dom charakteryzuje silna korespondencja pomiędzy wnętrzem a elewacją. Wzdłuż frontowej części biegnie długi hol, łącząc przestrzenie o rozmaitych funkcjach. Ogromne okna ‘oprawiają krajobraz w ramy’. Wszystkie istotne pomieszczenia użytkowe zgrupowane są blisko wejścia do domu, a salon jest odseparowany od kuchni werandą, która umożliwia wyjście na patio, które gładko przechodzi w ogród”, informują architekci projektu.

Ideały zrównoważonego rozwoju były istotnym składnikiem wymagań projektowych tego budynku. Architekci dołożyli wszelkich starań, by zminimalizować pobór energii przez dom.

Budynek został zbudowany na drewnianej ramie z izolacją termiczną wysokiej klasy. Całość uzupełnia system fotowoltaiczny, który minimalizuje pobór energii elektrycznej z sieci.