elektrownia kozienice

Nowy blok elektrowni na węgiel kamienny w Kozienicach nie pracował przez 8 godzin

Rzecznik prasowy Enei Wytwarzanie, Piotr Kutowski, poinformował, że nowy blok elektrowni na węgiel kamienny w Kozienicach nie pracował przez 8 godzin. Wyjaśnienie tego faktu jest dość enigmatyczne. Przerwa nastąpiła po automatycznym zadziałaniu zabezpieczającego systemu technologicznego.

Nowy blok – B11 w Kozienicach został oddany do użytku w grudniu zeszłego roku. Blok zasilany jest węglem kamiennym, a jego moc wynosi 1075 MW. Uważany jest za jedną z największych tego typu jednostek na świecie oraz największe pojedyncze źródło energii w Polsce. Do wytwarzania energii potrzebuje rocznie około 3 mln ton węgla kamiennego. W trakcie codziennej pracy spala około 100 kg na sekundę.

Inwestycję i wartości 6,4 mld zł brutto w budowę bloku w Kozienicach rozpoczęto w 2012 roku. Jego generalnym wykonawcą jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal, a sprawność szacuje się na poziomie 45,6%.

Premier Morawiecki podczas oddania bloku do użytku podkreślił, że jest to inwestycja dobra dla środowiska oraz lokalnej gospodarki, ponieważ: „węgiel do tej inwestycji, do tej elektrowni, do tego bloku jest dowożony z Bogdanki, nie tak daleko stąd, a więc [są] relatywnie niskie koszty dowozu tej energii”. Zaznaczył również, że blok będzie spełniał wszystkie unijne wymogi, co przełoży się na mniejszą emisję CO2, tlenków azotu i siarki.

Nowy blok elektrowni w Kozienicach ma wpływ na moce wytwórcze spółki Enea i zwiększa je do poziomu 6,3 GW, co przekłada się na 13% udział w krajowym miksie energetycznym. Dlatego niepokojące wydaje się nagłe przerwanie jego pracy.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.