elektrownia kozienice

Nowy blok elektrowni na węgiel kamienny w Kozienicach nie pracował przez 8 godzin

Rzecznik prasowy Enei Wytwarzanie, Piotr Kutowski, poinformował, że nowy blok elektrowni na węgiel kamienny w Kozienicach nie pracował przez 8 godzin. Wyjaśnienie tego faktu jest dość enigmatyczne. Przerwa nastąpiła po automatycznym zadziałaniu zabezpieczającego systemu technologicznego.

Nowy blok – B11 w Kozienicach został oddany do użytku w grudniu zeszłego roku. Blok zasilany jest węglem kamiennym, a jego moc wynosi 1075 MW. Uważany jest za jedną z największych tego typu jednostek na świecie oraz największe pojedyncze źródło energii w Polsce. Do wytwarzania energii potrzebuje rocznie około 3 mln ton węgla kamiennego. W trakcie codziennej pracy spala około 100 kg na sekundę.

Inwestycję i wartości 6,4 mld zł brutto w budowę bloku w Kozienicach rozpoczęto w 2012 roku. Jego generalnym wykonawcą jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal, a sprawność szacuje się na poziomie 45,6%.

Premier Morawiecki podczas oddania bloku do użytku podkreślił, że jest to inwestycja dobra dla środowiska oraz lokalnej gospodarki, ponieważ: „węgiel do tej inwestycji, do tej elektrowni, do tego bloku jest dowożony z Bogdanki, nie tak daleko stąd, a więc [są] relatywnie niskie koszty dowozu tej energii”. Zaznaczył również, że blok będzie spełniał wszystkie unijne wymogi, co przełoży się na mniejszą emisję CO2, tlenków azotu i siarki.

Nowy blok elektrowni w Kozienicach ma wpływ na moce wytwórcze spółki Enea i zwiększa je do poziomu 6,3 GW, co przekłada się na 13% udział w krajowym miksie energetycznym. Dlatego niepokojące wydaje się nagłe przerwanie jego pracy.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!