Australiski dom solarny

Przestronny australijski dom zasilany w pełni z systemu solarnego

Ten przepiękny dom zaprojektowano nie tylko jako zwykłą minimalistyczną rezydencję. Jak podkreślają autorzy koncepcji z Teeland Architects, projekt miał na celu zminimalizowanie wpływu budynku na otaczający krajobraz.

Elewacja Tinbeerwah Jouse wykonana została ze szkła przykrytego przesuwanymi drzwiami z drewna, co zapewnia prywatność oraz łatwy dostęp do naturalnego światła.

Dom wykorzystuje do zasilania energię słoneczną. Zbierana jest także woda deszczowa, a ścieki są oczyszczane i służą między innymi do podlewania otaczającej roślinności.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dom ten znajduje się w Noosa w Australii. Jego bryła jest niemalże prostokątna. Jednopiętrowy budynek ma 260 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Kształt i wielkość  podyktowane był chęcią maksymalizacji powierzchni okien, które doświetlają pomieszczenia, umożliwiają ich wentylację i zapewniają wspaniały widok na otaczający ocean.

Dom posiada otwartą kuchnię połączoną z przestronnym salonem na północy. Obok salonu, w północnej części, znajduje się główna sypialnia. W południowej części znajdziemy trzy dodatkowe sypialnie, a pralnię i łazienki ulokowano na środku.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dom umieszczono na niewysokim wzniesieniu umocnionym czarnym betonem. Niska forma budynku i pokrycie drewnem sprawia, że budynek w pełni wtapia się w krajobraz. Przeszklenia dodatkowo potęgują efekt rozmycia w przestrzeni.

Na zewnątrz domu znajduje się niewielki ogródek na tarasie wzniesienia. Znajdziemy tutaj nawet miejsce na ogródek do uprawy warzyw.

 

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.