Tomasz Pietrusiak

Aplikacja do walki ze smogiem w Krakowie

W Małopolsce od 1 lipca 2017 roku obowiązuje tzw. ustawa antysmogowa.  Zgodnie z nią nie można montować kotłów niespełniających norm unijnych oraz do ogrzewania wykorzystywać paliw złej jakości, takich jak odpady węglowe lub śmieci. W Krakowie mieszkańcy sami mogą interweniować w tej sprawie za pomocą aplikacji.

W związku z ustawą antysmogową w Krakowie dostępna jest aplikacja „Powietrze Kraków”, które spełnia trzy podstawowe funkcje. Po pierwsze informuje o aktualnym stanie zanieczyszczeń w mieście w odniesieniu do stacji pomiarowej. Po drugie udostępnia bazę wiedzy o smogu i wynikających z niego zagrożeniach. Po trzecie, co najważniejsze, użytkownicy mogą zrobić zdjęcie kopcącemu domowi i wraz z lokalizacją przesłać do raportu. Potem zajmą się tym patrole straży miejskiej, które weryfikują zgłoszenie.

Stosowanie się do ustawy antysmogowej mogą weryfikować upoważnieni pracownicy gmin, policja, straż miejska oraz inne organy zajmujące się ochroną środowiska. Mieszkańcy Małopolski spalający paliwo złej jakości bądź śmieci mogą być ukarani grzywną do 5 tys. złotych lub mandatami do 500 złotych.

Jak informuje Tomasz Pietrusiak, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska, województwo małopolskie na wymianę kotłów przeznaczyło 100 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej. O fundusze mogą starać się gminy. Część z nich jest w trakcie zawierania stosownych umów.

Warunkiem niezbędnym do wymiany przestarzałego i kopcącego kotła na nowy ekologiczny jest spełnienie podstawowych norm efektywności energetycznej budynku. W tym celu przeprowadzane są audyty w domach wnioskujących o dofinansowanie. Pozwolą one na ustalenie, czy po wymianie pieca energia nie będzie marnowana.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!