Nowy, ekologiczny trend w branży budowlanej: powrót do budownictwa naturalnego

Branża budowlana intensywnie się rozwija, proponując swoim klientom nowe usługi i usprawnienia. Do jednych z trendów szczególnie wartych zauważenia należy powrót do budownictwa naturalnego. Szczegóły związane z taką właśnie metodą budowania domów przybliżył Ryszard Biliński, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.

Budownictwo naturalne można najprościej opisać w ten sposób, że jest ono budowaniem z materiałów lokalnie dostępnych, które są materiałami odnawialnymi. Można powiedzieć, że tak jak zawsze budowało się z materiałów, które były w najbliższym otoczeniu człowieka, tzn. z drewna, z gliny, tak my chcemy troszkę wrócić do tej tradycji i budujemy z materiałów, które są lokalne, odnawialne i które są dla człowieka zdrowe”, powiedział Ryszard Biliński.

Taki typ tworzenia nowych domów ma wiele zalet. Wśród nich warto wymienić dostępność materiałów – zazwyczaj można je nabyć na lokalnym rynku i w dogodnej cenie, co wpływa na czas realizacji przedsięwzięcia oraz znacząco obniża jego koszty. Niezmiernie istotny jest również aspekt związany ze zdrowiem: wykorzystanie naturalnych materiałów, znanych człowiekowi od setek lat, sprawia, że w domostwach wybudowanych przy ich użyciu lepiej się wypoczywa i regeneruje. Naturalne materiały, takie jak drewno, glina czy słoma są również o wiele bardziej przyjazne dla osób cierpiących na alergie. Dodatkowo dom wybudowany zgodnie z zasadami budownictwa naturalnego jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

W wypadku wielu budynków wznoszonych obecnie jest taki problem, że [nie wiadomo], co należy zrobić z tymi wielkimi ilościami styropianu, które zostaną po wyburzeniu tych domów, co należy zrobić z tymi wielkimi ilościami plastiku? Nie wiadomo. Ktoś się będzie musiał tym problemem zająć. W wypadku budynków [naturalnych] takiego problemu po prostu nie będzie. To też jest ważne”, podkreślił Ryszard Biliński.

 

Dodaj komentarz


You May Also Like

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.