Nowy elektryczny Smart fortwo jest gotowy aby zrewolucjonizować car sharing

Smart planuje przerobić całą gamę swoich małych samochodów na pojazdy wyposażone w elektryczne układy napędowe. Plany te obejmują, jak informuje firma, najbliższą przyszłość.

Smart zaprezentował już jak ma wyglądać ich podstawowy pojazd – Smart fortwo – w przyszłości, po przejściu na zasilanie elektryczne, odświeżeniu wyglądu, jak i dodaniu nowych technologii. Na pierwszy rzut oka pojazd ten wygląda jak po prostu odświeżony stylistycznie klasyczny Smart fortwo, ale w środku znajdziemy wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Smart chce nie tylko, aby jego pojazdy były zasilane elektrycznie i cieszyły oko swoich właścicieli. Firma planuje także zrewolucjonizować car-sharing z wykorzystaniem tych pojazdów.

Zaprezentowana koncepcja nowego EQ fortwo to wizja tego, jak miałby wyglądać autonomiczny samochód w przyszłości. Dedykowany do miast pojazd wspierałby car-sharing pod postacią usług car2go. Obecnie z tej usługi korzysta już 2,6 miliona użytkowników Smartów na całym świecie.

Nowy EQ fortwo ma wykorzystywać tę bazę użytkowników i inteligentne, autonomiczne pojazdy. Wizja Smarta jest całkiem prosta. Samochody te będzie można zamówić poprzez aplikację np. w smartfonie, tak samo jak zamawia się obecnie Ubera czy Lyfta. Nie będzie potrzeby szukać zaparkowanego gdzieś w pobliżu pojazdu – nowy EQ ma do nas przyjechać, dzięki temu, że umie jeździć autonomicznie. Możemy wtedy pojechać nim do naszego punktu docelowego, a po zakończonym kursie pojazd pojedzie do następnej osoby. Takie rozwiązanie nie tylko usprawni korzystanie z systemu, ale także zredukuje ilość potrzebnych miejsc parkingowych.

Nowy EQ fortwo wyposażony jest w wyświetlacz w atrapie chłodnicy, który służy pojazdowi do komunikacji z pieszymi. LEDowe światła zastępują także klasyczne, używane dotychczas.

Dzięki wyświetlaczowi szybko możemy sprawdzić czy dany pojazd gdzieś jedzie czy może jest wolny i możemy z niego skorzystać. Wyświetlacz poinformuje też nas czy pojazdem porusza się obecnie jedna czy dwie osoby.

Smart EQ fortwo wyposażony jest w baterię o pojemności 30 kWh. Ogniwo to jest automatycznie ładowane – gdy bateria się rozładowuje, pojazd automatycznie podjedzie do najbliższej stacji ładowania.

Firma podała, że pierwsza prezentacja nowego elektrycznego auta odbędzie się na 2017 Frankfurt Motor Show.

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Lilium receptą na zakorkowane miejskie arterie?

Następny artykuł

Odpłatność reklamówek foliowych zostanie wymuszona ustawą?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,