Nowy elektryczny Smart fortwo jest gotowy aby zrewolucjonizować car sharing

Smart planuje przerobić całą gamę swoich małych samochodów na pojazdy wyposażone w elektryczne układy napędowe. Plany te obejmują, jak informuje firma, najbliższą przyszłość.

Smart zaprezentował już jak ma wyglądać ich podstawowy pojazd – Smart fortwo – w przyszłości, po przejściu na zasilanie elektryczne, odświeżeniu wyglądu, jak i dodaniu nowych technologii. Na pierwszy rzut oka pojazd ten wygląda jak po prostu odświeżony stylistycznie klasyczny Smart fortwo, ale w środku znajdziemy wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Smart chce nie tylko, aby jego pojazdy były zasilane elektrycznie i cieszyły oko swoich właścicieli. Firma planuje także zrewolucjonizować car-sharing z wykorzystaniem tych pojazdów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zaprezentowana koncepcja nowego EQ fortwo to wizja tego, jak miałby wyglądać autonomiczny samochód w przyszłości. Dedykowany do miast pojazd wspierałby car-sharing pod postacią usług car2go. Obecnie z tej usługi korzysta już 2,6 miliona użytkowników Smartów na całym świecie.

Nowy EQ fortwo ma wykorzystywać tę bazę użytkowników i inteligentne, autonomiczne pojazdy. Wizja Smarta jest całkiem prosta. Samochody te będzie można zamówić poprzez aplikację np. w smartfonie, tak samo jak zamawia się obecnie Ubera czy Lyfta. Nie będzie potrzeby szukać zaparkowanego gdzieś w pobliżu pojazdu – nowy EQ ma do nas przyjechać, dzięki temu, że umie jeździć autonomicznie. Możemy wtedy pojechać nim do naszego punktu docelowego, a po zakończonym kursie pojazd pojedzie do następnej osoby. Takie rozwiązanie nie tylko usprawni korzystanie z systemu, ale także zredukuje ilość potrzebnych miejsc parkingowych.

Nowy EQ fortwo wyposażony jest w wyświetlacz w atrapie chłodnicy, który służy pojazdowi do komunikacji z pieszymi. LEDowe światła zastępują także klasyczne, używane dotychczas.

Dzięki wyświetlaczowi szybko możemy sprawdzić czy dany pojazd gdzieś jedzie czy może jest wolny i możemy z niego skorzystać. Wyświetlacz poinformuje też nas czy pojazdem porusza się obecnie jedna czy dwie osoby.

Smart EQ fortwo wyposażony jest w baterię o pojemności 30 kWh. Ogniwo to jest automatycznie ładowane – gdy bateria się rozładowuje, pojazd automatycznie podjedzie do najbliższej stacji ładowania.

Firma podała, że pierwsza prezentacja nowego elektrycznego auta odbędzie się na 2017 Frankfurt Motor Show.