Nowy odwiert geotermalny w Pyrzycach za 15,5 mln złotych

Pyrzycka geotermia już od 1997 roku wydobywa wodę o temperaturze ponad 60 stopni Celsjusza z otworów o głębokości 1640 metrów. W lutym tego roku zakończono pracę nad nowym odwiertem do 1645 metrów. Wartość całej inwestycji wyniosła 15,5 mln złotych.

Za sprawą dotychczasowej pracy geotermii w Pyrzycach miasto zyskiwało aż 55% zapotrzebowania na wodę ciepłą. W przypadku znacznych spadków temperatury w okresie grzewczym dogrzewano ją kotłami gazowymi. Proces uzdatniania przebiega za pomocą wymienników jonitowych oraz instalacji do odwróconej osmozy.

Za sprawą 15 km sieci ciepłowniczej ciepła woda z geotermii trafia do poszczególnych odbiorców w mieście. Dotychczas wody termalne pozyskiwane były z jednego otworu wydobywczego. Dodatkowo w Pyrzycach znajdują się również cztery otwory zatłaczające.

Inwestycję o wartości 15,5 mln złotych w nowy otwór wydobywczy wód geotermalnych w Pyrzycach na głębokość 1645 metrów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Z jego środków pokryto znaczną część kosztów – 13,9 mln złotych. Szacuje się, że dzięki temu geotermia w Pyrzycach przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery aż o prawie 2400 ton rocznie.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.