Nowy odwiert geotermalny w Pyrzycach za 15,5 mln złotych

Pyrzycka geotermia już od 1997 roku wydobywa wodę o temperaturze ponad 60 stopni Celsjusza z otworów o głębokości 1640 metrów. W lutym tego roku zakończono pracę nad nowym odwiertem do 1645 metrów. Wartość całej inwestycji wyniosła 15,5 mln złotych.

Za sprawą dotychczasowej pracy geotermii w Pyrzycach miasto zyskiwało aż 55% zapotrzebowania na wodę ciepłą. W przypadku znacznych spadków temperatury w okresie grzewczym dogrzewano ją kotłami gazowymi. Proces uzdatniania przebiega za pomocą wymienników jonitowych oraz instalacji do odwróconej osmozy.

Za sprawą 15 km sieci ciepłowniczej ciepła woda z geotermii trafia do poszczególnych odbiorców w mieście. Dotychczas wody termalne pozyskiwane były z jednego otworu wydobywczego. Dodatkowo w Pyrzycach znajdują się również cztery otwory zatłaczające.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inwestycję o wartości 15,5 mln złotych w nowy otwór wydobywczy wód geotermalnych w Pyrzycach na głębokość 1645 metrów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Z jego środków pokryto znaczną część kosztów – 13,9 mln złotych. Szacuje się, że dzięki temu geotermia w Pyrzycach przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery aż o prawie 2400 ton rocznie.