Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy pakiet unijnych sankcji uderzy w rosyjską energetykę

Nowy pakiet unijnych sankcji uderzy w rosyjską energetykę

Unia Europejska przyjęła 14. pakiet sankcji skierowanych w Rosję. Ucierpi na tym rosyjska energetyka, ale nie tylko.

Reklama

Nowe sankcje nałożone na Rosję

W poniedziałek 24 czerwca Rada Unii Europejskiej ogłosiła przyjęcie 14. pakietu sankcji skierowanych w Rosję. Przez nałożone ograniczenia mają ucierpieć główne gałęzie jej gospodarki, między innymi sektor energetyczny. Dodatkowo mają zostać zastosowane nowe mechanizmy, które utrudnią mocarstwu obejście restrykcji.

– Nasze sankcje już znacząco osłabiły rosyjską gospodarkę i uniemożliwiły Putinowi realizację planów zniszczenia Ukrainy, choć nadal kontynuuje on nielegalną agresję wymierzoną w ludność i infrastrukturę cywilną. – powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. – Czternasty pakiet sankcji pokazuje naszą jedność we wspieraniu Ukrainy i dążeniu do ograniczenia przestępczej działalności Rosji wobec Ukraińców, w tym wysiłków na rzecz obejścia środków UE.

Środki zostaną nałożone na kolejne 116 osób i podmiotów, które w ocenie Unii zagrażają niepodległości Ukrainy.

Cios w rosyjski gaz

Nowo przyjęty pakiet sankcji wprowadza całkowity zakaz przeładunku rosyjskiego LNG (skroplonego gazu ziemnego) wysyłanego do krajów trzecich w portach Unii. Ograniczenie to dotyczy zarówno transferów ze statku na statek, jak i ze statku na brzeg, a także ponownego załadunku. Nie ma wpływu na import, a jedynie na reeksport do krajów trzecich przez UE.

Tego rodzaju sankcja ma uderzyć w rosyjskie przychody z gazu i wpłynąć także na przyszłe inwestycje Rosji poza jej granicami. Unia zakaże dostarczania towarów, technologii i usług, które mają służyć dokończeniu budowy rosyjskich projektów gazowych, takich jak Arctic LNG 2 i Murmańsk LNG. 

Pierwsza tego rodzaju sankcja

Warto odnotować również, że po raz pierwszy Unia Europejska zdecydowała się nałożyć sankcje bezpośrednio na konkretne statki, które przyczyniają się do działań wojennych prowadzonych w stosunku do Ukrainy. Wybrane okręty będą podlegać zakazowi dostępu do portów i świadczenia usług. Na ten moment wyznaczono aż 27 takich obiektów. Zakaz dotyczy także tankowców z tzw. ciemnej floty Putina, które do tej pory lekceważyły i omijały unijne restrykcje.

Powody objęcia restrykcjami mogą być różne. Zostaną nimi objęte między innymi statki, które: transportują sprzęt wojskowy dla Rosji, skradzione, ukraińskie zboże lub wspierają rosyjską energetykę (np. przewożą komponenty LNG).

Koniec z omijaniem unijnych przepisów

Unia Europejska podjęła kolejne kroki, aby zapobiec omijaniu nałożonych sankcji. Po pierwsze rozszerza zakaz drogowego transportu towarów na swoim terytorium, obejmując unijnych operatorów, w których osoba fizyczna lub prawna pochodzenia rosyjskiego posiada 25% lub więcej udziałów. Po drugie, rozszerza zakaz lotów na wszelkie statki powietrzne, którymi rosyjscy bogacze podróżują przez teren Wspólnoty – chociażby lecąc na wakacje. Zobowiązuje też operatorów do udzielenia całościowych informacji na temat zarówno lotu i własności statku powietrznego, jak i pasażerów. 

61 nowych podmiotów na liście

Rada UE nałożyła sankcje aż na 61 nowych podmiotów wspierających rosyjski kompleks militarno-przemysłowy w wojnie przeciwko Ukrainie. Oznacza to, że będą one podlegać zaostrzonym ograniczeniom eksportowym, dotyczącym towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz tych, które mogą wzmocnić rosyjski sektor obronności.

Nie wszystkie z nich mają siedzibę na Starym Kontynencie. Niektóre znajdują się w Chinach, Kazachstanie, Kirgistanie, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Lista produktów zakazanych

Rozszerzeniu uległa też lista produktów, które mogłyby przyczynić się do ulepszenia technologicznego rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa. Dodano do niej między innymi niektóre pojazdy terenowe. 

Ograniczenia dotknęły również eksport towarów mogących przyczynić się do wzmocnienia rosyjskiego potencjału przemysłowego. Mowa tu między innymi o chemikaliach (rudy manganu, związki metali ziem rzadkich, tworzywa sztuczne, sprzęt elektryczny). Pogłębiono także restrykcje w stosunku do importu helu z Rosji, który, jak zaznacza UE, stanowi istotne źródło jej przychodu. 

Źródło: consilium.europa.eu

Fot.: Ross Craig/flickr.com, gettysignature/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.