Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chińskie wiatraki pod lupą UE. Padły mocne zarzuty. Chiny odpowiadają

Chińskie wiatraki pod lupą UE. Padły mocne zarzuty. Chiny odpowiadają

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w stosunku do niektórych dostawców turbin wiatrowych z Chin. Wiceszefowa KE ogłosiła to we wtorek i od tego momentu nie milkną echa niezadowolenia. Głos zabrali także przedstawiciele ChRL.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kolejne uderzenie w Chiny

W miniony wtorek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i unijna komisarz ds. konkurencji, Margrethe Vestager, ogłosiła wszczęcie dochodzenia, które może uderzyć w chińskich dostawców turbin wiatrowych. Chodzi o inwestycje w parki wiatrowe zlokalizowane w: Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii. Komisja Europejska zbada dokładnie ich warunki rozwoju. 

To nie pierwsza taka sytuacja, gdy czołowi przedstawiciele organów Unii Europejskiej reagują na dominującą i budzącą wątpliwości pozycję Chin na rynku europejskim. Pod ostrzałem UE znalazły się już chińskie samochody elektryczne, w sprawie których prowadzi ona postępowanie antysubsydyjne, a podczas swojego wtorkowego wystąpienia, unijna komisarz odniosła się także do branży fotowoltaiki, wskazując na brak uczciwości ze strony Państwa Środka. “Chiny to jednocześnie partner i gospodarczy rywal”, powiedziała polityczka. 

Dlaczego uważa je za niebezpieczne? Tutaj zwraca uwagę na pewien zauważalny schemat postępowania: państwo to najpierw przyciągnęło inwestycje zagraniczne na swój duży rynek krajowy, w drugim kroku zdobyło technologie, choć nie zawsze w sposób jawny, a w trzecim przyznało olbrzymie dotacje rodzimym producentom. Kolejne, stopniowe zamykanie krajowego rynku dla zagranicznych przedsiębiorców miało być powodem, dla którego Chiny mogą dziś eksportować nadwyżki do reszty świata po niskich cenach. “W rezultacie obecnie mniej niż 3% paneli słonecznych zainstalowanych w UE jest produkowanych w Europie” – przyznała Vestager. Podkreśliła przy tym, że podobny sposób postępowania ChRL można zauważyć we wszystkich obszarach czystych technologii, a także poza nimi.

Nieuczciwa konkurencja

Teraz Unia sprawdzi, czy to subsydia (bezzwrotne świadczenia udzielane z publicznych środków), również te nielegalne według Światowej Organizacji Handlu, są powodem, dla których chińskie przedsiębiorstwa pną się w górę na rynku instalacji wiatrowych. 

– Za każdym razem, gdy podejrzewamy, że jakakolwiek zagraniczna firma została nadmiernie uprzywilejowana w przetargu publicznym, drążymy sprawę dalej. Zbadaliśmy podejrzane oferty w przetargu publicznym na pociągi w Bułgarii, w wyniku czego chińska spółka państwowa wycofała swoją ofertę. W zeszłym tygodniu wszczęliśmy dochodzenie w sprawie ofert złożonych przez chińskie spółki, które mogły zostać niesłusznie uprzywilejowane w przetargu publicznym na panele słoneczne w Rumunii – powiedziała Komisarz, cytowana przez Rzeczpospolitą.

Reakcja Chin

Doczekaliśmy się odpowiedzi ze strony Państwa Środka na zdecydowany kurs, który wobec niego zaskakująco obrała w ostatnim czasie Unia Europejska. Jak na działania UE zareagowały Chiny? Te są “mocno zaniepokojone środkami dyskryminacyjnymi podejmowanymi przez Europejczyków wobec chińskich firm, a nawet branż” – powiedziała w środę Mao Ning, rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Chiny zarzucają także UE brak otwartości i przejrzystości w standardach proceduralnych podczas dochodzenia oraz… zniekształcenie definicji subsydiów.

– Myślę, że świat zewnętrzny jest zaniepokojony narastającymi tendencjami protekcjonistycznymi Unii Europejskiej – dodała reprezentantka chińskiego MSZ. 

Choć obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby określić czy i jakie konsekwencje spotkają azjatyckich gigantów, wiceprzewodnicząca KE nie poprzestaje w swym działaniu. We wtorek, podczas swojego wystąpienia w Princeton (USA) zaapelowała do krajów G7 o wprowadzenie “kryteriów wiarygodności” wobec producentów krytycznych technologii. Miałyby one objąć między innymi ślad węglowy, przestrzeganie przez firmy praw pracowniczych, czy też bezpieczeństwo danych. Czy interesy Chińczyków są zagrożone?

Źródło: interia.pl, rp.pl

Fot.: European Union 2021 – Source: EC – Audiovisual Service [Christophe Licoppe], canva.com/gettysignature, gettyimages

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.