Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pionowe panele PV zbiorą słońce z obydwu stron. Pomogą w tym specjalne ekrany

Pionowe panele PV zbiorą słońce z obydwu stron. Pomogą w tym specjalne ekrany

Pionowe panele PV zbiorą słońce z obydwu stron. Pomogą w tym specjalne ekrany

Hiszpańska firma wypuściła na rynek eksperymentalny system pionowych paneli ze specjalnymi ekranami, które odbijają światło słońca do ogniw produkujących energię. System nazywa się Vecthor i jest to proste w montażu prefabrykowane urządzenie, przeznaczone do użytku głównie na płaskich dachach.

Reklama

Dwustronny panel zbierze słońce dzięki ekranom odbijającym światło

Wynalazek FutureVoltaics to pojedynczy moduł fotowoltaiczny o mocy 175 watów połączony z dwoma ekranami wykonanymi z polerowanego metalu. Całość jest złożona fabrycznie i przez to bardzo prosta w montażu – wystarczy przymocować całą konstrukcję do dachu, podłączyć do sieci elektrycznej i rozłożyć.

Panel jest ustawiony pionowo w orientacji wschód-zachód. Teoretycznie szczyt jego wydajności powinien przypadać na poranek i wieczór, kiedy promienie słońca padają bezpośrednio na umieszczone z obydwu stron ogniwa. Tak jednak nie jest. Ekrany z polerowanego metalu odbijają światło w stronę paneli. W ten sposób moduł zbiera je przez niemal całą dzienną podróż słońca po nieboskłonie. Według FutureVoltaics zwiększa to wydajność urządzenia o nawet 80%.

Panele bifacjalne czy też dwustronne nie są oczywiście technologią nową. Najczęściej używa się ich na większych farmach słonecznych. Tego typu inwestycje są lepiej przystosowane do spełnienia odpowiednich warunków dla takich urządzeń. Aby w pełni wykorzystać potencjał paneli dwustronnych, umieszcza się je na trackerach, a więc urządzeniach, które mogą obracać je, aby jak najlepiej łapały słońce. Należy również zadbać o to, aby podłoże, na którym położona jest instalacja, odbijało dużo światła (a więc miało wysokie albedo).

Wynalazek hiszpańskiej firmy zwiększa wydajność fotowoltaiki

FutureVoltaics postawiło na inne rozwiązanie. Ich urządzenie stoi pionowo na ziemi, a słońce po odbiciu od ekranów, pada na obydwie strony modułu. Tego typu konstrukcja pozwala na bardzo optymalne wykorzystanie potencjału paneli bifacjalnych. Oczywiście nie jest to wynalazek dla każdego – urządzenie jest przystosowane do dachów o kącie nachylenia nie większym niż 20°. Najczęściej tego typu warunki spełniają duże budynki komercyjne, takie jak sklepy, fabryki czy magazyny.

Testy Vecthora trwały od roku 2020 i były przeprowadzane w Madrycie i okolicach oraz Murcji. Aktualnie wynalazek jest dostępny w sprzedaży w fazie przedkomercyjnej, jako eksperymentalne urządzenie dla klientów, którzy chcą ewaluować technologię. FutureVoltaics jest w trakcie załatwiania formalności i mają nadzieję w przyszłym roku ruszyć z regularną sprzedażą.

– Specjalne moduły fotowoltaiczne już posiadają certyfikację. Jesteśmy w trakcie certyfikowania i zatwierdzania całego systemu, łącznie ze strukturą i ekranami odbijającymi, bowiem wymagania są inne na każdym rynku – mówi w rozmowie z pv-magazine.com José María Ripalda, założyciel FutureVoltaics. – Nasz produkt jest przystosowany do naszych klientów i gotowy do sprzedaży, zbieramy zamówienia – podkreśla.

Plan FutureVoltaics zakłada zainstalowanie 1 GW mocy w swoich urządzeniach PV do 2030 roku.

– Czytaj także: PV na niestabilnym gruncie? Czeska firma rozwiązała ten problem dzięki… staremu sprzętowi górniczemu

Źródła: pv-magazine.com, futurevoltaics.com

Fot. Canva (Xurzon), FutureVoltaics

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.