Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego od Canadian Solar

fotowoltaika w Ukrainie

Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego od Canadian Solar

Canadian Solar – światowy producent paneli fotowoltaicznych, ogłosił wzrost efektywności swoich paneli. Nowy rekord pobił poprzedni aż o jeden punkt procentowy. Ogniwa oferowane przez Canadian Solar opierają się na technologii polikrystalicznej.

Reklama

Kanadyjski producent znalazł się wśród 10 największych producentów paneli fotowoltaicznych w 2019 roku. Jest to dość wyjątkowy sukces, ponieważ jest jedną z trzech niechińskich firm w tej grupie. Większość producentów rozwija ogniwa monokrystaliczne PERC, jako te efektywniejsze. Canadian Solar natomiast nadal podtrzymuje w produkcji polikrystaliczne panele i pracuje nad ich efektywnością, między innymi poprzez wykorzystanie półprzewodników krzemowych typu N (powszechnie stosuje się półprzewodniki z krzemu typu P).

Producent poinformował ostatnio o nowych rekordowych wynikach pełnowymiarowego polikrystalicznego ogniwa PERC typu N, który wyniósł 23,81 proc. Jest to wzrost aż o jeden punkt w porównaniu do poprzedniego rekordu. Sukces potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofer ISE. Testy wykonano na ogniwie o wymiarach 157×157 mm i wykonanym w technologii PASCon (Passivated Contact).

Canadian Solar podkreśla, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy rekord efektywności ogniw polikrystalicznych poprawił już trzykrotnie (łącznie z ostatnim). Co więcej, poprzednie dwa wyniki odnotowano przy użyciu ogniwa polikrystalicznego typu P. Tym bardziej nowy rezultat jest wyjątkowy, ponieważ uznawano, że ogniwa typu N są mniej efektywne.

Panele polikrystaliczne typu N charakteryzują się przede wszystkim korzystnym współczynnikiem temperatury na poziomie 0,37 proc./st. C. Wskazuje on mniejszy spadek produktywności, kiedy panel zaczyna się nagrzewać.

Zgodnie z zestawieniem sprawności amerykańskiego National Federal Energy Laboratory (NREL) efektywność ogniwa monokrystalicznego PERC wynosi 26,1 procent, ogniwa cienkowarstwowego w technologii CIGS to 23,4 proc., zaś w technologii CdTe to 22,1 proc.

Canadian Solar ma swoją centralę w Guelph (w sąsiedztwie metropolii Hamilton, Missisauga, Toronto). Obecnie zatrudnia około 12 tysięcy pracowników. Swoje linie produkcyjnie posiada w Chinach, Wietnamie i Kanadzie. W skali roku mogą produkować ogniwa o łącznej mocy 5,45 GW oraz całe moduły o mocy 8,31 GW. Canadian Solar jest również deweloperem naziemnych elektrowni fotowoltaicznych. Do swojej oferty ostatnio wprowadził bifacjalne moduły o mocy 440 W. W 2019 roku wyprodukował łącznie 8,5 GW paneli, co dało mu piąte miejsce w światowym zestawieniu.

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.