1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego od Canadian Solar

fotowoltaika w Ukrainie

Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego od Canadian Solar

Canadian Solar – światowy producent paneli fotowoltaicznych, ogłosił wzrost efektywności swoich paneli. Nowy rekord pobił poprzedni aż o jeden punkt procentowy. Ogniwa oferowane przez Canadian Solar opierają się na technologii polikrystalicznej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kanadyjski producent znalazł się wśród 10 największych producentów paneli fotowoltaicznych w 2019 roku. Jest to dość wyjątkowy sukces, ponieważ jest jedną z trzech niechińskich firm w tej grupie. Większość producentów rozwija ogniwa monokrystaliczne PERC, jako te efektywniejsze. Canadian Solar natomiast nadal podtrzymuje w produkcji polikrystaliczne panele i pracuje nad ich efektywnością, między innymi poprzez wykorzystanie półprzewodników krzemowych typu N (powszechnie stosuje się półprzewodniki z krzemu typu P).

Producent poinformował ostatnio o nowych rekordowych wynikach pełnowymiarowego polikrystalicznego ogniwa PERC typu N, który wyniósł 23,81 proc. Jest to wzrost aż o jeden punkt w porównaniu do poprzedniego rekordu. Sukces potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofer ISE. Testy wykonano na ogniwie o wymiarach 157×157 mm i wykonanym w technologii PASCon (Passivated Contact).

Canadian Solar podkreśla, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy rekord efektywności ogniw polikrystalicznych poprawił już trzykrotnie (łącznie z ostatnim). Co więcej, poprzednie dwa wyniki odnotowano przy użyciu ogniwa polikrystalicznego typu P. Tym bardziej nowy rezultat jest wyjątkowy, ponieważ uznawano, że ogniwa typu N są mniej efektywne.

Panele polikrystaliczne typu N charakteryzują się przede wszystkim korzystnym współczynnikiem temperatury na poziomie 0,37 proc./st. C. Wskazuje on mniejszy spadek produktywności, kiedy panel zaczyna się nagrzewać.

Zgodnie z zestawieniem sprawności amerykańskiego National Federal Energy Laboratory (NREL) efektywność ogniwa monokrystalicznego PERC wynosi 26,1 procent, ogniwa cienkowarstwowego w technologii CIGS to 23,4 proc., zaś w technologii CdTe to 22,1 proc.

Canadian Solar ma swoją centralę w Guelph (w sąsiedztwie metropolii Hamilton, Missisauga, Toronto). Obecnie zatrudnia około 12 tysięcy pracowników. Swoje linie produkcyjnie posiada w Chinach, Wietnamie i Kanadzie. W skali roku mogą produkować ogniwa o łącznej mocy 5,45 GW oraz całe moduły o mocy 8,31 GW. Canadian Solar jest również deweloperem naziemnych elektrowni fotowoltaicznych. Do swojej oferty ostatnio wprowadził bifacjalne moduły o mocy 440 W. W 2019 roku wyprodukował łącznie 8,5 GW paneli, co dało mu piąte miejsce w światowym zestawieniu.

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.