Nowy skuter elektryczny EC-05 od Yamahy

Jak większość producentów motocykli, Yamaha zdecydowała się na zaprezentowanie swoich ekologicznych jednośladów. W tym celu nawiązała współpracę z grupą Gogoro Global w 2018 roku – efekt to najnowszy skuter Yamaha EC-05.

Yamaha EC-05 co nowego?

Skuter zaprojektowany został przez Yamaha Motor, ale za jego rozwiązania technologiczne podpowiedziała firma Gogoro. Rynkowi obserwatorzy oczekują więc, że będzie on miał podobne parametry do skuterów elektrycznych Gogoro serii 2.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Yamaha EC-05 będzie w stanie na jednym ładowaniu przejechać ponad 100 km z maksymalną prędkością 85-90 km/h (53-60 mph). Wszystko dzięki lepszej gęstości energetycznej akumulatorów – 2170 ogniw litowo-jonowych.

Yamaha EC-05 jest najnowszym modelem z serii pojazdów elektrycznych firmy Yamaha. Firma nawiązała niedawno współpracę z Hondą, Kawasaki i Suzuki, aby stworzyć standard dla motocykli elektrycznych z wymiennymi akumulatorami. Najnowsze patenty wskazują, że firma pracuje również nad własnym motocyklem elektrycznym oraz elektrycznym rowerem Yamaha Wabash. Elektryczny motocykl Yamaha R1 można zobaczyć na różnych etapach rozwoj na stronach poświęconych Yamaha Motor.

Oficjalna prezentacja skutera Yamaha EC-05 planowana jest na sierpień tego roku. Początkowo skuter dostępny będzie tylko w Tajwanie, jednak producenci nie wykluczają współpracy z innymi krajami.

https://www.youtube.com/watch?v=on6BMpsvNE0

Stacje wymiany baterii Gogoro

System wymiany baterii Gogoro polega na rozmieszczeniu w mieście punktów, w których użytkownicy skuterów elektrycznych mogą wymienić wyczerpane baterie na nowe. Zużyte baterie odkładane są na tzw. “półkę”, która je ładuje. W ten sposób użytkownicy naprzemiennie i ekologicznie korzystają ze skuterów, nie martwiąc się o zasięg swoich akumulatorów.

Gogoro Global

Gogoro jest tajwańską firmą znaną ze swoich wymiennych pakietów baterii i stacji ładowania. Skutery tej marki mogą pomieścić dwa akumulatory o dużej pojemności, które użytkownicy mogą ładować w domu lub wymieniać na jednej z ponad tysiąca stacji wymiany baterii rozsianych po całym Tajwanie.

Elektryczne skutery Gogoro rozprzestrzeniły się po całej Europie w ramach programów wymiany skuterów. Firma aktywnie poszukuje również partnerstw, wskazując, że jej skutery mogą rozwijać się jeszcze bardziej globalnie.