Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy właściciel Elektrowni Połaniec

Nowy właściciel Elektrowni Połaniec

Grupa Enea zakończyła z sukcesem transakcję zakupu pakietu 100 proc. akcji Elektrowni Połaniec. Transakcja z ENGIE International Holdings B.V. jest warta około 1,26 mld złotych. Co istotne Elektrownia Połaniec przeszła już intensywną modernizację za 1.5 mld złotych oraz jest całkowicie oddłużona co ma zasadniczy wpływ na notowania Enei na giełdzie papierów wartościowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Siłownia w Połańcu wytwarza moc 1,9 GW i składa się z ośmiu bloków energetycznych. W tym rejonie Polski jest największym wytwórcą energii.

Proces przejęcia Elektrowni Połaniec trwał od września 2016 roku, kiedy to Enea złożyła ofertę zakupową. W pełni skorzystaliśmy z szansy, która pojawiła się na rynku. Na korzystnych warunkach finansowych pozyskaliśmy cenne aktywa. Biorąc pod uwagę wartość przedsiębiorstwa, za każdy zmodernizowany i spełniający obowiązujące normy środowiskowe 1 MW mocy zapłaciliśmy ok. 0,54 mln zł. Enea pozyskała jedną ze sprawniejszych elektrowni systemowych, którą będzie eksploatowała przez wiele lat, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii dla naszych Klientów – podkreślił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Za nami kilka miesięcy wzmożonej pracy. Transakcje tego typu wymagają pełnego zaangażowania i profesjonalizmu obu stron. Chciałbym podziękować wszystkim za pracę przy tym projekcie. Przed nami wyzwania, dotyczące włączania Połańca do struktur Grupy i wypracowania odpowiednich synergii – powiedział prezes Kowalik.

Transakcja Enei spowoduje szereg pozytywnych korzyści w postaci zwiększenia możliwości wytwórczych energii elektrycznej z 3,3 GW do 5,2 GW. Co istotne i warte odnotowania Enea przejmuje w pakiecie również jeden z największych bloków wykorzystujących biomasę.

Wzmocnienie pozycji Grupy Enea na polskim rynku było jednym z celów zarządu. Innym ważnym elementem transakcji jest stworzenie efektywnego systemu kosztowo-operacyjnego i usprawnienie zarządzania logistyką surowców w obszarze Kozienice-Bogdanka-Połaniec. Wspólne zakupy biomasy dla EC Białystok i Elektrowni Połaniec również będą pozytywnie oddziaływać na wyniki finansowe. Oparty o własny surowiec, efektywny kosztowo i operacyjnie obszar będzie także wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne kraju i pewność dostaw energii dla Klientów Enei. Przyniesie również pozytywne efekty dla społeczności regionu.

Do Grupy Enea dołączyła w pełni oddłużona i dobrze funkcjonująca spółka generująca znaczący poziom EBITDA oraz pozytywne przepływy pieniężne. Wpłynie to na wzrost przychodów i poziom EBITDA Grupy Enea. Za 1,26 mld zł kupujemy całe przedsiębiorstwo, na które oprócz infrastruktury składa się również kapitał obrotowy na poziomie ok. 600 mln zł. Oznacza to, że spółka nie wymaga naszego wsparcia w tym zakresie – zaznaczył Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.
Przy finansowaniu transakcji skorzystaliśmy z siły, jaką ma Enea i nabyliśmy akcje w głównej mierze ze środków własnych, w tym ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji oraz emisji dostępnej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego – dodał wiceprezes Franzkowiak.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.