Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu

Obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu

Wyzwanie dla dostawców energii, korzyść dla klientów i sprzedawców urządzeń pomiarowych. Wraz z wejściem w życie nowego prawa pojawi się spory ruch na rynku branżowym. Czy dostawcy energii podołają wielkiemu wyzwaniu? Jakie korzyści niesie za sobą nowelizacja ustawy?

Reklama

Nowelizacja ustawy

Wraz z początkiem czerwca prezydent podpisał nowelizację Ustawy Prawo Energetyczne. Nowe prawo zakłada wprowadzenie  obowiązku instalacji liczników zdalnego odczytu u 80% odbiorców w gospodarstwach domowych.

Nowe rozporządzenie będzie wprowadzane w kilku etapach. Do końca 2023 roku operatorzy będą musieli wymienić co najmniej 15% wszystkich liczników. Jest to najtrudniejszy planowany  etap, ze względu na to, że wiąże się z zakupem zupełnie nowych urządzeń. W 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć już do 35%. Największy skok nastąpi w 2027 roku, 65% liczników zostanie wymienione.

Wyzwanie dla dostawców energii

Taka modernizacja prawa to prawdziwa próba sił dla branży energetycznej. Dostawcy muszą przygotować się nie tylko na wymianę urządzeń, ale i rozbudowę systemów informatycznych oraz dostosowanie ich do przesyłania i przetwarzania dużej ilości danych.

Operatorzy urządzeń będą odpowiedzialni za przystosowanie liczników do przesyłania i przetwarzania dużej ilości danych.

Żyła złota dla sprzedawców

Nowelizacja wiąże się z zakupem nowych sprzętów, więc sprzedawcy mogą przygotować się na największy popyt w historii. Szczególnie opłacalny okaże się 2023 rok, kiedy wszyscy operatorzy zakupią inteligentne liczniki prądu w tym samym czasie

Na jakie korzyści mogą liczyć prosumenci

Klienci docelowo uzyskają szczegółowe dane o zużyciu energii a rachunki będą płacili w oparciu o rzeczywiste zużycie, a nie o prognozy. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można raz na zawsze zakończyć wizyty inkasenta.

Każdy otrzyma również wgląd w szczegółowe dane o zużyciu energii elektrycznej.  Powstanie Centralny System Informacji Rynku Energii, uruchomiony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Prosumenci będą w stanie dotrzeć do wszystkich danych umowy z dostawcą energii, informacji związanych z produkowaniem i zużywaniem energii z dokładnością do 15 min.

Ustawa będzie również pomocna podczas czwartej edycji programu “Mój prąd”, ponieważ będzie ona powiązana z inteligentnym zarządzaniem energią. Prawo energetyczne zawiera szczegółowy harmonogram instalacji liczników, który zrealizują operatorzy systemów dystrybucyjnych. Nowe prawo umożliwi odbiorcom korzystanie z funkcji tych urządzeń.

 źródło: wnp.pl, rynek elektryczny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.