Czy oceany zrobią się czarne?

czy oceany zrobią się czarne

Ziemia ze względu na ogromne ilości wody widziane z kosmosu nazywana jest błękitną planetą. Niestety, z powodu coraz większej ilości zanieczyszczeń i śmieci oceany stają się brudne. Czy kiedyś z kosmosu widziane będą jako bure?

Zwyczajna plastikowa torebka

Dodawane są do zakupów w większości sklepów. Potrzebne tylko przez chwilę, a później… są zapomniane. Plastikowe torebki jednorazowe prędko po użyciu trafiają do kosza, a następnie na wysypiska śmieci. Ludzie bardzo szybko o nich zapominają. Przyroda niestety nie. Torebki są bardzo leciutkie i mogą długo podróżować po świecie. Zupełnie jak latawce. Trafiają też do mórz i oceanów. Dryfują, ciesząc się otoczeniem wody. Ale zwierzęta, które tam żyją, nie znają torebek. Mylą je z meduzami i zjadają na obiad albo kolację. A plastik nie jest jadalny. Po takim posiłku żółwie, ptaki, a nawet wieloryby bardzo chorują i nawet z tego powodu umierają. Wiele zwierząt zaplątuje się w torebki i nimi dusi. To okropne i przerażające, jak przez ludzkie śmieci i niedbalstwo zwierzęta muszą cierpieć! Jak umierają w męczarniach przez ludzką głupotę! A przecież ocean to ich teren. Ich dom, w którym powinny mieć zapewniony spokój.

Wielka czarna katastrofa

Innym bardzo niebezpiecznym zagrożeniem jest ropa naftowa. To paliwo, które ma szerokie zastosowanie. Używa jej się bardzo chętnie wielu miejscach. A przewozi się ją zazwyczaj specjalnymi statkami: tankowcami. Niestety, wiele z tych statków jest już stara i zużyta. Zdarzają się więc katastrofy. Statek tonie, a ropa wycieka do oceanu. Nie miesza się jednak z wodą. Tworzy na powierzchni oceanu wielką czarną plamę. Pewne jej części są cięższe i osiadają na dnie jako czarne placuszki. Ropa zabija plankton i w ten sposób szkodzi skorupiakom, które się nim żywią – nie mają już czego jeść. Smoła na dnie zabija algi i szkodzi tym rybom, które odważą się te czarne placuszki zjeść. A to wciąż jej spokojne działania. W czarnej mazi grzęzną też ptaki wodne. Szamoczą się, a nie mają szansy same uratować się z tej czarnej i lepkiej powierzchni. Podobnie jak mucha złapana w pajęczą sieć. Ropa oblepia też foki. Doprowadza do niepotrzebnej śmierci całe stada! Nie jedna foka, nie dwie, ale ich ogromna ilość po prostu ginie!

Inne zanieczyszczenia

Inne zanieczyszczenia oceanów może nie są tak obrazowe jak czarne plamy i torebki udające meduzy. Niestety, są bardzo powszechne. Większość zanieczyszczeń wpływa do oceanów razem z brudnymi rzekami. Znajdują się tam śmieci, ścieki, nawozy i inne substancje. Nawozy powodują nienaturalny wzrost alg morskich. Dlatego też coraz częściej na plażach widać taką „morską trawę” wyrzucaną na brzeg. Dużym zagrożeniem są też nielegalne wysypiska śmieci, które ludzie lokują właśnie w morzach. Nawet oceany, które wydają się takie niedostępne, stają się wysypiskami.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Ropa naftowa

Tankowiec

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Engie zainwestuje 1 miliard dolarów w indyjską fotowoltaikę

Następny artykuł

Fotowoltaiczna lampa na komary

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,