Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ochłodzić Ziemię i oceany: ratowanie Wielkiej Rafy Koralowej rozświetlaniem chmur

Ochłodzić Ziemię i oceany: ratowanie Wielkiej Rafy Koralowej rozświetlaniem chmur

Co gdyby wszystkie fascynujące i barwne rafy koralowe wyblakły, a w ich miejscu zostałaby jedynie martwa przestrzeń? Ocieplenie mórz spowodowane kryzysem klimatycznym przyczynia się do niszczenia tych bezcennych ekosystemów. W australijskim Townsville wykorzystano sztuczną mgłę i technologię blokowania światła słonecznego, aby uchronić Wielką Rafę Koralową przed degradacją i wymarciem.

Reklama

Cud świata

Wielka Rafa Koralowa to jeden z najaktywniejszych ekosystemów na świecie. Jego odporność jest fascynująca dla wielu badaczy. Badacze podkreślają z nadzieją, że ogromny rozmiar rafy może być atutem w walce ze skutkami globalnego ocieplenia. Niestety rafa, tak jak większość organizmów na Ziemi, nie jest nieśmiertelna i w pełni odporna na zmieniający się klimat oraz coraz częstsze anomalia.

Koralowce bledną

Pierwsze poważne bielenie koralowców wzdłuż Wielkiej Rafy Koralowej odnotowano w 1998 roku, a drugie cztery lata później. W obu przypadkach koralowce niejako wypędziły żyjące w nich glony, które poprzez fotosyntezę dostarczają rafom kolor i energię. 

Ocieplenie oceanów powoduje częstsze i poważniejsze procesy bielenia, które są bezpośrednio przyczyną wymarcia koralowców. Redukcja emisji już nie wystarcza – wynika z obserwacji inicjatywy Reef Restoration and Adaptation Program, RRAP. Oprócz dekarbonizacji i ciągłej obserwacji raf, naukowcy wdrożyli wiele rozwiązań, aby uchronić ten znaczący ekosystem.

PiJxKQQdXyOzMLOceWNiKrwMszKmIf6e6oM1Pja2jUDowwlQZgfmaIZ46 USDzpRKx2Ip wMP5WrdcaF92AeR9CrEmXMW NNgLG3YbDFxLAkZ74msQro C21 HU6SK2Ik2rjyJn4=s0
Ochrona koralowców, źródło: gbrrestoration.org

Technologia ratunkiem dla raf

Już dwa lata temu w ogólnym raporcie na temat raf koralowych Great Barrier Reef Marine Park Authority podano, że największym zagrożeniem dla raf są rosnące temperatury morza, wywołane zmianami klimatu. Naukowcy sięgnęli do tajników kontrowersyjnej geoinżynierii, aby wpłynąć na klimat. Dlaczego to dyskusyjna metoda? Pewnego dnia ludzie mogą zostać zmuszeni do celowego manipulowania ziemskimi systemami klimatycznymi i pogodowymi w celu osłabienia najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia – czytamy na portalu Nature. Niektórzy sceptycznie podchodzą do tak inwazyjnej metody, inni widzą w niej jedyne wyjście dla drastycznie zmienionego klimatu.

Naukowcy zaproponowali rozwiązania podzielone na kilka kategorii: ochładzanie i zacienienie, ustabilizowanie struktury raf, rozmnażanie, biokontrola, “leczenie” raf poprzez podawanie probiotyków i odżywek, czy nawet zaszczepianie ich. Analizowano także potencjał węglanu wapnia, który miałby unosić się na powierzchni wody i także pełnić funkcję odbijającą światło. 

W 2018 roku władze Australii przeznaczyły znaczną kwotę na badania zintegrowane z “Programem Odnowy i Przystosowania Wielkiej Rafy” (Reef Restoration and Adaptation Program, RRAP). Zaakceptowano ponad 40 inicjatyw, które mogłyby uchronić rafy przed efektami zmian klimatu. Sztuczna mgła oraz rozświetlanie chmur zostały wybrane jako najefektywniejsze metody ochrony koralowców, narażonych na blaknięcie i wymarcie. 

8EU3QRIkUeGV281u5moGNvEEilPr3J7ALQAo1nbsoL0UP1p7221kOkyslbK N3MVg9yfm8w jcLmBDpzk5
Sztuczna mgła, pierwsze próby, źródło: gbrrestoration.org

Mobilne laboratorium rozświetla chmury

Na pokładzie mobilnego laboratorium umieszczono kotwicę, która spoczęła na dnie oceanu około 100 km od brzegu miasta portowego Townsville. Następnie naukowcy z Southern Cross University w Coffs Harbour uruchomili turbiny, służące do produkcji sztucznej mgły zacieniającej kolonie koralowców oraz rozświetlania chmur. Jak to miało pomóc rafom? Krople wody morskiej związały się z warstwą graniczną, aby rozświetlić chmury. Finalnie miała w ten sposób obniżyć się temperatura wody. Naukowcy twierdzą, że te metody są kluczowe w przedłużaniu życia koralowców.

To wczesny przykład tego, jak zmiany klimatu mogą pobudzić rozwój geoinżynierii – mówi Sarah Doherty, fizyk atmosfery, która jest zaangażowana w projekt i śledzi jego postępy.

Jednak naukowcy obawiają się, że za jakiś czas nawet tak zaawansowane rozwiązania, jak rozświetlanie chmur nie uchronią planety przez totalną klęską.

źródło: nature.com, kopalniawiedzy.pl, gbrrestoration.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.