Oczyszczalnia Marsa za 33 mln złotych

Dnia 15 września br. w fabryce Mars Polska w gminie Sochaczew oddano do użytku nową oczyszczalnię ścieków obsługującą cały kompleks firmy. Jest to obiekt należący do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych na świecie. Inwestycja warta 33 mln złotych wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne, dzięki którym generuje energię elektryczną i odzyskuje wodę. Oczyszczalnia jest kolejnym krokiem firmy Mars w realizacji strategii Zrównoważonego Rozwoju w Jednym Pokoleniu, firma inwestuje również w farmy wiatrowe.

Instalacja Marsa w Janaszówku koło Sochaczewa, dzięki opatentowanym rozwiązaniom należy do najnowocześniejszych oczyszczalni na świecie. Oprócz typowych dla oczyszczalni funkcji, nowa instalacja generuje nadwyżki energii elektrycznej i cieplnej. Zastosowane technologie, aby pomagać w zasilaniu fabryki, zamieniają blisko 100 proc. ładunku w energię odnawialną, pod względem kaloryczności ładunku usuwanych zanieczyszczeń oczyszczalnia mogłaby obsłużyć miasto o wielkości 250 tysięcy mieszkańców lub  zasilić  32 tysiące lodówek klasy A+.  Dzięki alternatywnemu źródłu zasilania, Mars Polska obniża emisję CO2 do atmosfery o około 10 proc. Nową oczyszczalnię charakteryzuje ponadto wysoka efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń, która wynosi powyżej 99,9 proc. Odzysk wody pozwala Marsowi zmniejszyć pobór wody wodociągowej o ok. 10 proc.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jako globalna firma rodzinna planujemy biznes w perspektywie pokoleń. Chcemy być dumni z tego, w jaki sposób rośniemy, a w Polsce rośniemy intensywnie i chcemy tu zostać jak najdłużej – jako dobry sąsiad i odpowiedzialny przedsiębiorca – wyjaśnia Krzysztof Dyner, Dyrektor Fabryki Czekolady Mars Polska w Janaszówku. Firma już od wielu lat stosuje przyjazne środowisku rozwiązania, co potwierdza m.in. fakt, że już od 2007 roku na wysypisko trafia ZERO odpadów, wszystko zostaje poddane recyklingowi materiałowemu lub energetycznemu.

Kompleks fabryczny Mars Polska pod Sochaczewem jest jedną z największych inwestycji kapitałowych firmy na świecie. Nowo otwarta oczyszczalnia warta 33 miliony złotych jest już kolejną w tym roku inwestycją Marsa w Polsce. Po uruchomionej niedawno nowej linii M&M’sów przyszedł czas na innowacyjną oczyszczalnię ścieków. Nad wdrożeniem projektu pracował zespół utalentowanych inżynierów. Inwestycja ta jest zgodna z globalną strategią środowiskową firmy Mars „Zrównoważony rozwój w jednym pokoleniu”. Jednym z jej celów jest wyeliminowanie do 2040 roku emisji CO2 z paliw kopalnych i redukcja zużycia wody do końca 2015 roku o 25 proc. Innym przykładem na inwestycje środowiskowe Marsa na świecie jest farma wiatrowa Mesquite Creek Wind w stanie Teksas. Wiatraki rozmieszczone na obszarze porównywalnym do powierzchni Paryża wkrótce zaspokoją zapotrzebowanie na energię wszystkie 70 oddziałów Marsa w Stanach Zjednoczonych, w tym 37 fabryk.  Jest to największe zobowiązanie energetyczne, jakie kiedykolwiek zostało podjęte przez globalnego producenta żywności.