Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Od Antarktydy oderwała się góra lodowa o powierzchni 300 km²

lód

Od Antarktydy oderwała się góra lodowa o powierzchni 300 km²

Lodowce zachodnich regionów Arktyki topnieją w zastraszającym tempie. Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca na Antarktydzie, oderwała się góra lodowa wielkości Malty. Zdjęcia satelitarne oderwanego masywu wykonała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

BANER MOBILEB1
Reklama

 

Góra lodowa, która oderwała się od lodowca mierzyła ponad 300 km kwadratowych, czyli niemal tyle samo, ile wynosi powierzchnia Malty (316 km²). Góra jednak szybko rozpadła się na mniejsze części. Oddzielenie się bryły udało się uchwycić na zdjęciach misji satelitarnej Sentinel-2.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

 

https://twitter.com/CopernicusEU/status/1225456865045250049

 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Mark Drinkwater z ESA podkreśla, że od czasu kiedy zaczęto prowadzić pomiary, prędkość topnienia lodowców w zachodniej Antarktydzie jest szybsza niż kiedykolwiek wcześniej. Od lat 90. XX wieku lodowiec ten traci około 10 metrów lodu dziennie.

 

Pine Island i Thwaites to dwa największe masywy lodowe na Antarktydzie.

 

Topnienie tych lodowców oznacza dla nas wzrost poziomu mórz, czyli wielkie kłopotypowiedziała Clare Nullis ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

 

Według szacunków NASA, gdyby doszło do stopnienia całego lodowca Pine Island, poziom wód podniósłby się o 1,2 metra.

 

Źródło: rp.pl, tvn24.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.