Jinko Solar największym producentem paneli drugi rok z rzędu

Chiński producent paneli fotowoltaicznych, Jinko Solar, ponownie wysłał największą ilość modułów fotowoltaicznych swoim kontrahentom. W minionym roku było to 14,2 GW mocy. Swój wynik poprawił o 25 procent.

Biuro analityczno-consultingowe GlobalData przedstawiło ranking, w którym Jinko Solar za 2019 rok zachował tytuł lidera sprzedaży swoich paneli fotowoltaicznych kolejny rok z rzędu. W 2018 roku producent sprzedał 11,4 GW mocy z paneli. W minionym było to już 14,2 GW. Jest to zmiana o 25 procent. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Warto zauważyć, że w rankingu pojawił się także producent ze Stanów Zjednoczonych, firma First Solar, u której ilość sprzedanych paneli w przeliczeniu na moc jest taka sama, co u Jinko. Jednak dla niej jest to wzrost aż o 104 procent.

Pierwsza 7  bez zmian

Od minionego roku, w grupie dziesięciu producentów z największą sprzedażą, siedem miejsc w ogóle pozostało bez zmian. Nastąpiły one niżej. Sprzedaż wspomnianego już First Solar z siedzibą w Arizonie, wzrosła z 2,7 GW do 5,5 GW. Dzięki temu, z jedenastego miejsca za rok 2018, awansowała na ósme. Nie licząc Chińczyków oraz Amerykanów, w top10 znalazło się także dwie firmy – jedna z Kanady i jedna z Korei Południowej. Łączna ilość sprzedanych paneli całej dziesiątki w przeliczeniu na moc wynosi 80,3 GW. 84 procent  tej sumy (67,5 GW) to rezultat, który osiągnęły firmy chińskie.

Przyszłość światowych producentów paneli

Wiele wskazuje na to, że rok 2020 nie przyniesie w tym rankingu zmian. Szef GlobalData, Ankit Mathur, zwraca uwagę, że rozwijają się nowe rynki w południowo-wschodniej Azji, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Będą one szybko zdominowane przez chińskich producentów.

Źródło: pv-magazine.com, GlobalData