Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oddaj rysiowi swój głos!

Oddaj rysiowi swój głos!

Poczta Polska, kolejny raz, bierze udział w konkursie na najpiękniejszy znaczek zaprojektowany w tej części świata. Tematem przewodnim tegorocznego „EUROPA 2021” są „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Znikające zwierzę

Poczta Polska na tegorocznym konkursowym znaczku przedstawiła zagrożonego i chronionego w Polsce rysia euroazjatyckiego. Autor projektu krajowego znaczka, Bożydar Grozdew, przedstawił znikające zwierzę. Symboliczne przesłanie tego projektu ma unaocznić, jak bardzo zagrożonym gatunkiem jest ten drapieżnik – ryś euroazjatycki. Jak podaje portal “energia press”, już po raz szósty znaczek dedykowany jest rysiowi euroazjatyckiemu. Wcześniej pojawiał się w m.in. w cyklach Zwierzęta leśne, Dzikie zwierzęta i rośliny. Były to lata 1965, 1973, 1976, 2001, 2002. Jak widać, Poczta Polska konsekwentnie zwraca uwagę na konieczność utrzymania populacji rysia.

Ryś euroazjatycki zamieszkuje Azję i część Europy. W Polsce jest gatunkiem zagrożonym wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Rysie żyją u nas tylko w Karpatach i północno-wschodniej części kraju oraz w okolicy Puszczy Kampinoskiej. Liczebność populacji tych drapieżników jest bardzo mała, nie przekracza 150 osobników. Rysie potrzebują rozległych i zwartych kompleksów leśnych z trudnodostępnymi ostojami, które zapewniają im spokój. Fragmentacja lasów oraz niestabilna baza żerowa, głównie populacji sarny, stanowią największe zagrożenia dla tego gatunkutłumaczy prof. dr hab. Henryk Okarma, specjalista od ssaków drapieżnych z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Szansa na zwycięstwo

Tegoroczny konkurs to możliwość powtórzenie sukcesów z ostatnich lat. W 2020 roku Poczta Polska zdobyła I miejsce w konkursie, którego tematyką były dawne szlaki pocztowe, a w 2018 i 2017 roku polskie znaczki „Zamki” – Pieskowa Skała oraz „Mosty” – Most w Tczewie zajęły II miejsce w głosowaniu internautów. 

Konkurs na najpiękniejszy znaczek EUROPA, organizowany jest przez PostEurop od 2002 r. W tym roku zmieniają się zasady głosowania – przeprowadzone zostaną: głosowanie operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop, głosowanie publiczności oraz głosowanie ekspertów filatelistycznych. Dopiero suma wszystkich głosów pozwoli wybrać trzy zwycięskie znaczki. Dwie pierwsze grupy głosują w trybie online w terminie 9 maja – 9 września 2021 r., zaś eksperci będą oceniać wydrukowane walory w drugiej połowie września 2021 r. Ostateczne wyniki poznamy w październiku 2021 r., podczas Zgromadzenia Plenarnego PostEurop. 

Wspólna Europa

Przez lata znaczki pocztowe EUROPA zyskały ogromne zainteresowanie zarówno wśród społeczności pocztowej, jak i filatelistów. Znaczki serii mają wyrażać współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi oraz promować filatelistykę. Tematy, które pojawiają się w kolejnych latach, pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i zgodne cele narodów Europy.

Jeśli chcesz zagłosować, wejdź na https://www.posteurop.org/europa2021  

Źródło: poczta-polska.pl, energiapress.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.