1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Którego producenta paneli fotowoltaicznych wybrać? Ranking 5 najlepszych firm

Którego producenta paneli fotowoltaicznych wybrać? Ranking 5 najlepszych firm

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku paneli fotowoltaicznych zaszły poważne zmiany – pojawili się nowi liderzy produkcji energii słonecznej. Technologia wykonywania ogniw, ich moc oraz wydajność to kluczowe wyznaczniki, którymi powinniśmy się kierować. Przedstawiamy ranking pięciu najlepszych globalnych producentów paneli fotowoltaicznych, których moduły dostępne są na polskim rynku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jinko Solar – lider w rankingach sprzedaży

Jinko Solar to prawdopodobnie największy producent paneli fotowoltaicznych na świecie. Zdolność produkcyjna firmy w 2019 roku wyniosła 14,2 GW mocy. Popularność swoich produktów Jinko zawdzięcza stosunkowo niskim cenom w zestawieniu z dobrą jakością. 

Najmocniejszy jednostronny moduł fotowoltaiczny produkowany przez Jinko ma cięte na pół ogniwa i wydajność nominalną 345 Wp przy sprawności 20,45%. Moduły producenta nie kwalifikują się jednak do grona najbardziej odpornych na temperaturę. Jinko od wielu lat zdobywa wyróżnienia w testach niezawodności, za którymi stoją DNV GL oraz PVEL. W 2019 roku ich produktom zostały przyznane wyróżnienia w obydwóch testach. 

O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na montaż i usługi firmy fotowoltaicznej? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed montażem fotowoltaiki.

LONGi Solar

Firma założona w 2000 roku stale ulepsza sprawność najpopularniejszych na rynku krystalicznych ogniw i modułów fotowoltaicznych, co zapewniło jej status globalnego lidera. Moc przerobowa LONGi w 2019 roku osiągnęła 9,0 GW, co stawia markę w „wielkiej czwórce” globalnych dostawców rozwiązań modułów słonecznych.

Sztandarowym produktem LONGi są ogniwa monokrystaliczne. Moduły w technologii Low LID Mono PERC oraz Half-cut gwarantują – w zależności od wybranego typu – maksymalną moc na poziomie 315 Wp, 320 Wp, a nawet 360 Wp. Niezaprzeczalnymi zaletami LONGi jest wysoka sprawność modułów (ponad 19%) oraz zwiększony uzysk energii przy niskim natężeniu promieniowania, co potwierdzają certyfikaty TÜV Rheinland.

Sunport Power z monopolem na technologię MWT

Sunport Power opracował i opatentował wysokowydajne ogniwa i moduły słoneczne oparte na technologii MWT (Metal Wrap Through), która pozwala istotnie zmniejszyć straty wynikające z zacienienia przez szynowody (busbary), a także straty wynikające z rezystancji szeregowej. Dzięki tej technologii możliwa jest produkcja modułów o mocach 320 – 330 Wp. Panele Sunport posiadają także niski temperaturowy współczynnik mocy, dzięki czemu mają wysoką wydajność nawet w upalne dni.

Sunport Power jest także pierwszym producentem w skali GW dla modułów wykonanych właśnie w technologii MWT. Zdolność produkcyjna firmy wynosi 1,4 GW rocznie. Największymi zaletami paneli fotowoltaicznych Sunport wykorzystujących technologię MWT Back-Contact i PERC są wysoka sprawność na poziomie 20,3%. Sunport posiada certyfikaty jakości Międzynarodowej Organizacji Normalizującej (ISO), spełnia także standardy IEC.

JA Solar 

Firma JA Solar została założona w maju 2005 roku, a od lutego 2007 znajduje się na liście NASDAQ (amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych). W 2019 roku jej moce przerobowe wyniosły w sumie 10,3 GW. Działalność firmy obejmuje płytki krzemowe, ogniwa i moduły, a także kompletne systemy zasilania fotowoltaicznego.

Najmocniejsze panele słoneczne z 60 ogniwami tego producenta składają się z ciętych na pół monokrystalicznych ogniw. Osiągają moc 340 Wp ze sprawnością na poziomie 20,20%. Są również dobrze odporne na temperaturę, jednak w tej dziedzinie nie należą do czołówki. Panele JA Solar zdobyły wszystkie cztery nagrody TOP PERFORMER w ostatnich testach niezawodności PVEL 2019. Na niekorzyść firmy działa jednak fakt, że JaSolar od wielu lat znajduje się w strefie zagrożenia bankructwem.

SunPower – wysoka jakość w cieniu bankructwa

SunPower to jedyna firma w całym zestawieniu, która nie wywodzi się z Azji, a ze Stanów zjednoczonych. Panele fotowoltaiczne tego producenta charakteryzują się wysoką sprawnością na poziomie 22%, a dzięki zastosowaniu technologii Maxeon wyeliminowano w nich problem mikropęknięć. Ogniwa słoneczne SunPower przy wymiarach 1,05 m x 1,55 m osiągają moc 360 W.  W 2018 roku firma otrzymała tytuł Top Performer w testach niezawodności DNV GL PV Scorecard za wyniki paneli słonecznych serii P.

Podobnie jak Ja Solar, SunPower zmaga się jednak ze sporymi problemami finansowymi i jest zagrożony bankructwem, do którego może dojść w ciągu najbliższych dwóch lat. Na rynku globalnym amerykańska firma straciła konkurencyjność na poziomie dostarczania komponentów do budowy farm fotowoltaicznych. Natomiast na rynku rodzimym, w obszarze przydomowych mikroinstalacji zagraża jej Tesla, która niedawno dołączyła do branży. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.