Odkrycie biologów z Georgii

Bardzo często odkrycia naukowe rodzą się z obserwacji zjawisk występujących w przyrodzie. Tak było w przypadku fotowoltaiki – pomysł stworzenia mechanizmu pobierania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla człowieka formę został zapożyczony od roślin. W procesie fotosyntezy wyłapują one promienie słońca i przekształcają je w prosty cukier, który jest chemicznym źródłem energii. Proces ten umożliwia życie na Ziemi. Miliony lat ewolucji spowodowały, że rośliny są w stanie wykorzystywać energię słoneczną znacznie skuteczniej niż fotowoltaika.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W tej technologii elektrony wprawione w ruch przy pomocy energii słonecznej często tracą dostarczoną przez cząsteczkę światła moc. Problem ten został odkryty już w 1992 roku, jednak dotychczas nie wiadomo było, w jaki sposób rozwiązują go rośliny, u których nie dochodzi do utraty mocy w tym procesie. Wszystko wskazuje na to, że amerykańscy naukowcy z Georgia University dokonali przełomu w tej kwestii.

W panelach fotowoltaicznych jednokrotnie wprawiony w ruch elektron często wraca na swoje poprzednie miejsce, co powoduje utratę mocy generowanego prądu. Naukowcy poszukiwali więc organizmu żywego będącego w stanie obejść to ograniczenie. Ich badania finansowała katarska fundacja Qatar National Research Fund. Obserwując sinicę z gatunku Synechocystis, zauważyli, że fotony światła przedostają się przez ścianę komórkową tylko w kierunku, który zapobiega utracie energii. Udało im się odnaleźć proces odpowiadający za taki stan rzeczy. Nazwali go inverted-region electron transfer. Zdaniem badaczy ta pojedyncza właściwość roślin w przeważającej mierze odpowiada za ich niezwykłą skuteczność konwersji światła.

Mechanizm wciąż nie został dokładnie zbadany, jednak według grupy ekspertów wkrótce może się to zmienić. Naukowcy, którzy rozpracują ten proces i będą w stanie przenieść go na sztucznie wyprodukowane panele fotowoltaiczne, uzyskają możliwość wytworzenia najbardziej efektywnych paneli na świecie. Według naukowców rozwiązanie tej zagadki pozwoli nie tylko na otrzymanie bardzo ekonomicznej fotwoltaiki, ale również na opłacalne wytwarzanie, np. wodoru.