Inwestycja w energię węglową. Fiasko czy deal życia?

elektrownia-weglowa

Niedawno w Kozienicach uruchomiono jeden z największych bloków energetycznych. Ma w nim powstawać aż 13 procent polskiej energii elektrycznej. Nasuwa się jednak pytanie, czy w dzisiejszych czasach inwestycja w energię węglową ma jakikolwiek sens? Obecnie wiele krajów niemal całkowicie wycofuje się z konwencjonalnych źródeł energii (np. Wielka Brytania). W Polsce natomiast zauważamy odwrotną tendencję, albowiem nasza gospodarka od dawna opiera się na węglu.

Obecnie na całym świecie najpowszechniejsza jest energia odnawialna. Wiele miejsc utrzymuje się z samego OZE, zwłaszcza że przykładowo elektrownie wiatrowe mają możliwość magazynowania energii. Oczywiście krótkoterminowe prognozy pokazują, że energia węglowa powinna przynosić znaczne zyski, jednak z czasem ulegnie to zmianie.

Na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował, iż ostatnią inwestycją węglową w Polsce będzie elektrownia w Ostrołęce – kolejne przedsięwzięcia nie będą już związane z węglem. Eksperci od dawna ostrzegają, że najpłytsze i najtańsze w eksploatacji źródła węgla już się wyczerpały, a co za tym idzie produkcja energii będzie droższa niż importowanie tego surowca z innego miejsca. W związku z tym coraz więcej ekspertów poleca energię odnawialną W porównaniu z węglem jej zasoby nigdy się nie wyczerpią. Ponadto lepszym rozwiązaniem jest generowanie energii w kraju niż sprowadzanie jej z zagranicy.

Ostatnimi czasy w Polsce organizuje się związane z OZE dofinansowania dla mieszkańców, a także buduje się coraz więcej elektrowni wodnych oraz projektów geotermalnych – głównie finansowanych przez Unię Europejską. W porównaniu z elektrowniami węglowymi OZE tworzy energię tak, aby ta nie zanieczyszczała powietrza. Być może energia węglowa przynosi obecnie zyski, jednak jeśli spojrzymy nieco w przyszłość, dojdziemy do wniosku, iż OZE to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza że w niektórych rejonach Polski uwarunkowania terenu świetnie odpowiadają wymaganiom źródeł odnawialnych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Trasa Szanghaj-Pekin przejezdna nawet w 4,5 godziny

Następny artykuł

Odkrycie biologów z Georgii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,