Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odzysk ciepła z wentylacji

odzysk ciepła z wentylacji

Odzysk ciepła z wentylacji

Co to znaczy? Czy można odzyskać zużyte już ciepło? Jeśli tak to od kogo?

Oczywiście ciepła nie odzyskuje się od nikogo, bo też nikt nam go nie zabiera. Ale ciepło można przekazywać między różnymi substancjami i ciałami. I tę cechę stosuje się w oszczędzaniu energii przy wentylacji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekuperacja – trudne słowo o prostym znaczeniu

Rekuperacja to słowo, którego używa się na określenie odzyskiwania ciepła powietrza. Chodzi o to, że ciepło jednego podmuchu powietrza może ogrzać inny podmuch. Po prostu przekazują sobie ciepło. Taką sytuację mamy przy wentylacji. Ciepły podmuch wydostający się z domu spotyka się z zimnym świeżym podmuchem z zewnątrz.

Jakość powietrza w pomieszczeniu

W każdym pomieszczeniu potrzeba nam świeżego powietrza. Z pewnością znasz to uczucie, kiedy powietrze było tak świeże, tak przyjemne, że jedynym rozwiązaniem był głęboki oddech. I jeszcze jeden! Kiedy jesteśmy w pomieszczeniu powietrze się ogrzewa. My oddajemy ciepło, mamy np. ciepłe jedzenie, wszystko to ma zapach. Zużywamy tlen kiedy oddychamy. Powietrze choć jest ciepłe, to nie jest już takie przyjemne. Dlatego potrzebna nam wentylacja. Możemy po prostu otworzyć okno, ale wtedy czujemy chłodny podmuch, który nie każdy lubi. A ciepło ucieka z domu i znów musimy go ogrzewać.

Instalacja, czyli rurki i rureczki.

Do procesu odzysku ciepła stosuje się urządzenia nazywane rekuperatorami. Montuje się je w instalacji wentylacyjnej. Ważne jest, żeby dwa spotykające się strumienie powietrza się nie mieszały, bo ten świeży straci na jakości. Dlatego płyną sobie oddzielnymi rurami, które znajdują się bardzo blisko siebie – stykają się, żeby podmuchy mogły się ogrzać. Temperatury się wyrównują – cieplejszy podmuch się ochładza, a zimniejszy ociepla. Do domu wpada więc powietrze cieplejsze niż na zewnątrz, ale świeże, a na zewnątrz wypada chłodniejsze zużyte.

Gdzie?                                           

Rekuperację stosuje się w domach energooszczędnych i pasywnych. Coraz częściej pojawia się też w nowo budowanych domach i blokach.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Dom pasywny

Rekuperacja

 

WENTYLACJA

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.