Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Offset lokalny w praktyce: jak sportowe wydarzenie wspiera lokalne szkoły

Offset lokalny w praktyce: jak sportowe wydarzenie wspiera lokalne szkoły

Sport może być skutecznym narzędziem promowania postaw proekologicznych i wprowadzania realnych zmian. Przykładem jest inicjatywa ekologiczna pt. Climate Classic Poland, czyli Rajd dla Klimatu we współpracy z krakowską Fundacją Carbon Footprint, gdzie postanowiono nie tylko badać ślad węglowy wydarzenia, ale również częściowo go kompensować, wspierając modernizację polskich szkół. Dzięki koncepcji offsetu lokalnego, sport i ekologia spotkały się w jednym celu: wsparciu szkół i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Reklama
cff webinar swiatoze mobi 1cff webinar swiatoze 1
Reklama

Rowerem po zmiany – jak rajd wspiera szkoły

Wydarzenie Climate Classic Gdańsk 2023, które miało charakter rowerowego rajdu promującego zrównoważony styl życia, wyemitowało ślad węglowy wynoszący 23 tony CO₂. Organizatorzy, świadomi wpływu wydarzenia na środowisko, zdecydowali się na odpowiedzialny krok – częściową kompensację wygenerowanych emisji w ramach offsetu lokalnego. 

W ramach współpracy z Fundacją Carbon Footprint wybrano projekt modernizacji energetycznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie koło Olkusza. Szkoła w 2024 roku otrzymała wsparcie finansowe na:

  • wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej,
  • zakup zmywarko-wyparzarki do kuchni, eliminując tym samym jednorazowe plastikowe naczynia (co przekłada się na 10-krotnie mniejszy ślad węglowy),
  • wymianę bojlerów na nowoczesne urządzenia grzewcze, redukujące zużycie prądu o 15–25%,
  • montaż kranów na fotokomórkę, co pozwala zmniejszyć zużycie wody aż o 60%.

– Naszym celem jest w przyszłości stać się bardziej, a może nawet całkowicie niezależnymi energetycznie. To ambitny plan, ale już postawiliśmy pierwsze kroki. Wsparcie w ramach offsetu lokalnego bardzo nam w tym pomagamówi Anna Kaziród, dyrektorka szkoły w Zawadzie.

Offset lokalny – realna zmiana i konkretne korzyści

Offset węglowy to strategia, w której firmy i instytucje neutralizują swoje emisje CO₂, finansując projekty redukujące emisje gazów cieplarnianych. Fundacja Carbon Footprint promuje offset lokalny, kierując wsparcie tam, gdzie ma ono największy i najbardziej namacalny wpływ – do szkół, przedszkoli i placówek opiekuńczych. Dzięki temu ograniczenie emisji idzie w parze z poprawą jakości życia i edukacji dzieci.

Świadomość organizatorów rajdu w zakresie środowiskowych kosztów wydarzenia jest wyjątkowa. Dzięki takim inicjatywom, jak Climate Classic Poland, wiedza o zmianach klimatu trafia do coraz szerszych grup. Wierzę, że sens mają dziś tylko takie wydarzenia, które mierzą swój ślad i działają na rzecz jego ograniczeniakomentuje Agnieszka Rozwadowska, prezeska Fundacji Carbon Footprint. 

Kampania “Energia dla wszystkich” – kolejne kroki w stronę przyszłości

Współpraca zainspirowała kolejne kroki. W 2025 roku Fundacja Carbon Footprint zainicjowała ogólnopolską kampanię „Energia dla wszystkich”, której celem jest przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu. Akcja, wspierana z 1,5% podatku, zakłada m.in. wymianę systemów grzewczych, docieplenie budynków, modernizację instalacji oświetleniowych czy zakup energooszczędnego sprzętu.

Offset lokalny przynosi zatem podwójne korzyści – zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i wspiera lokalne społeczności. Placówki edukacyjne nie tylko oszczędzają na rachunkach, ale też zyskują środki na rozwój – lepsze warunki do nauki, nowoczesne wyposażenie, ale także wyższą świadomość ekologiczną. A wydarzenie sportowe może być początkiem trwałych i znaczących zmian. 

Zobacz również: Grant OZE w Śląskiem – kto może uzyskać dofinansowanie i jakie warunki należy spełnić?

Źródło: Carbon Footprint

Fot: Climate Classic Poland

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.