Ogniwa perowskitowe – nowa era energii

Ogniwa perowskitowe mają szansę zrewolucjonizować sektor energetyki odnawialnej. Dzięki tej nowej technologii wkraczamy bezpośrednio w kolejną erę fotowoltaiki – 2.0.

Dlaczego perowskity, a nie ogniwa krzemowe?

Ogniwa perowskitowe są alternatywą dla popularnych ogniw krzemowych. Perowskity drukowane na folii PET są cienkie, lekkie, elastyczne i wydajne, także w miejscach, w których jest niedostateczne oświetlenie lub wewnątrz, gdzie jedynym źródłem światła jest sztuczne oświetlenie. Ogniwa perowskitowe – w przeciwieństwie do klasycznych ogniw krzemowych – mogą być montowane praktycznie wszędzie, co daje im ogromną przewagę nad dotychczasową technologią, która działa tylko w określonych warunkach i na wyznaczonych płaszczyznach. Ogniwa nowej generacji znajdą zastosowanie na fasadach budynków, na oknach, posłużą też jako lamele, czyli żaluzje słoneczne.

Warto dodać, że ogniwa perowskitowe są dużo lżejsze, mniejsze i produkowane w niższej niż ogniwa krzemowe temperaturze. To wszystko składa się na niższy dług energetyczny z transportu i produkcji.

Dyskretna energia

Perowskity mogą być efektywnie wykorzystywane w fotowoltaice nabudynkowej – BIPV oraz BAPV, czyli zostać zamontowane na fasadzie nowo wybudowanego budynku lub już istniejącego. Ogniwa można też zintegrować z falistymi dachówkami – pozwala na to elastyczna folia i mała waga, która jest kluczowa w wypadku budynków o lekkiej konstrukcji. Dodatkowo, ogniwa perowskitowe są subtelne i dyskretne, dlatego ich walory estetyczne przewyższają powszechnie montowane ogniwa krzemowe.

Technologia 2.0

Ogniwa perowskitowe mogą też stanowić źródło energii dla urządzeń IoT (Internet of Things). Ich wydajna praca przy sztucznym oświetleniu daje szanse na ogrom zastosowań. Mogą zasilić małe, niewymagające, autonomiczne urządzenia, takie jak czujniki, czy małe neony. Firma Saule Technologies zaprezentowała też elektroniczne etykiety cenowe wyposażone w e-papier. To alternatywa dla papierowych etykiet cenowych. Perowskitami można zasilić drony oraz pojazdów z sektora e-mobility: samochody, rowery, hulajnogi czy skutery elektryczne, a także namioty oraz żagle.

Źródło: mat. prasowe, sauletech.com