Unia Europejska na drodze do realizacji założeń OZE

Ograniczenie mechanizmów rynku mocy w Unii Europejskiej

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego zaproponowała ograniczenie mechanizmów rynku mocy w Unii Europejskiej. Poparła również pomysł Komisji Europejskiej, aby do 2025 roku wyłączyć wsparcie dla wszystkich elektrowni, które emitują więcej niż 550 gram CO2/kWh.

ITRE chce zaostrzyć projekt zaproponowany przez Komisję Unii Europejskiej. Zmiany ograniczałyby mechanizmy mocowe na rzecz ich tymczasowego stosowania, ale tylko w sytuacji kryzysowej, bez dostępnych innych rozwiązań. Wprowadzenie w życie regulacji może wywołać realne problemy z niedoborem mocy.

Do negocjacji w sprawie rozporządzeń i dyrektyw wewnętrznego rynku energii elektrycznej krajów Unii Europejskiej z ramienia ITRE został wyznaczony Krišjānis Kariņš. Będzie on prowadził rozmowy o zaostrzeniu przepisów, pośrednicząc między Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim.

ITRE poparła również inicjatywę Komisji Unii Europejskiej, która proponuje, aby do 2025 roku wyłączyć wsparcie dla wszystkich siłowni, które emitują więcej niż 550 gram CO2/kWh. Wymusiłoby to zmiany prawne w krajach Unii oraz wycofanie dotacji niezgodnych z regulacją. W przypadku Polski znosiłoby to niedawno zatwierdzoną Ustawę o rynku mocy, która zakładała dofinansowanie przestarzałej energetyki węglowej, co do 2030 roku obciążałoby budżet aż o 38,2 mld zł.

Proponowane ograniczenie wsparcia dla elektrowni węglowych powinno przyspieszyć reformę systemu energetycznego i pozytywnie wpłynąć na sektor odnawialnych źródeł energii. Europosłowie wychodzą z założenia, że pieniądze podatników powinny być inwestowane w przyszłościowe rozwiązania.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!