Unia Europejska na drodze do realizacji założeń OZE

Ograniczenie mechanizmów rynku mocy w Unii Europejskiej

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego zaproponowała ograniczenie mechanizmów rynku mocy w Unii Europejskiej. Poparła również pomysł Komisji Europejskiej, aby do 2025 roku wyłączyć wsparcie dla wszystkich elektrowni, które emitują więcej niż 550 gram CO2/kWh.

ITRE chce zaostrzyć projekt zaproponowany przez Komisję Unii Europejskiej. Zmiany ograniczałyby mechanizmy mocowe na rzecz ich tymczasowego stosowania, ale tylko w sytuacji kryzysowej, bez dostępnych innych rozwiązań. Wprowadzenie w życie regulacji może wywołać realne problemy z niedoborem mocy.

Do negocjacji w sprawie rozporządzeń i dyrektyw wewnętrznego rynku energii elektrycznej krajów Unii Europejskiej z ramienia ITRE został wyznaczony Krišjānis Kariņš. Będzie on prowadził rozmowy o zaostrzeniu przepisów, pośrednicząc między Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim.

ITRE poparła również inicjatywę Komisji Unii Europejskiej, która proponuje, aby do 2025 roku wyłączyć wsparcie dla wszystkich siłowni, które emitują więcej niż 550 gram CO2/kWh. Wymusiłoby to zmiany prawne w krajach Unii oraz wycofanie dotacji niezgodnych z regulacją. W przypadku Polski znosiłoby to niedawno zatwierdzoną Ustawę o rynku mocy, która zakładała dofinansowanie przestarzałej energetyki węglowej, co do 2030 roku obciążałoby budżet aż o 38,2 mld zł.

Proponowane ograniczenie wsparcia dla elektrowni węglowych powinno przyspieszyć reformę systemu energetycznego i pozytywnie wpłynąć na sektor odnawialnych źródeł energii. Europosłowie wychodzą z założenia, że pieniądze podatników powinny być inwestowane w przyszłościowe rozwiązania.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.