Ogród w Bogocie sposobem na produkcję tlenu

W stolicy Kolumbii, Bogocie powstał ogród Santalaia – największy na świecie wertykalny ogród na budynku, którego ściany mają łączną powierzchnię 3117 m2 i pomieszczą aż 85 tysięcy roślin.

Bogota jest miastem stosunkowo gęsto zaludnionym, ponieważ na km2 przypada ponad 4400 osób. Miejsc dla roślin czy krzewów jest coraz mniej, dlatego postanowiono poradzić sobie z tym w dosyć niekonwencjonalny sposób. Powstał tam największy na świecie ogród wertykalny na budynku, którego ściany mają łączną powierzchnię 3117 m2. Warstwa roślinności, która je pokrywa to aż 85 tysięcy roślin, które zdolne są w ciągu roku wyprodukować tyle tlenu, ile potrzebuje ok. 3 tysięcy osób. To nie koniec dobroczynnych jego możliwości. W ciągu roku roślinność na budynku odfiltrowuje blisko 2 tysiące ton szkodliwych gazów, a także rozkłada ok. 800 kg metali ciężkich.

Za realizację projektu odpowiedzialne są firmy Paisajismo Urbano oraz Groncol. Zaprojektowanie instalacji roślinnej oraz opracowanie go zajęło nieco ponad rok. Każdy z filarów budynku pokryty jest innym rodzajem roślinności, lecz na każdym z nich dostosowana jest do właściwości kolumbijskiego klimatu. Budynek pokryty zieloną roślinnością prezentuje się niezwykle ciekawie, stanowi połączenie nowoczesności z dobrami otaczającego nas środowiska naturalnego.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Szwajcaria porzuca atom

Następny artykuł

Volvo rezygnuje z rozwoju silników wysokoprężnych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,