Ogromny magazyn energii w Niemczech

Na początku br. konsorcjum niemieckich firm otrzymało grant od niemieckiego rządu, dzięki któremu możliwa jest realizacja budowy pierwszego na świecie dużego, modułowego magazynu przeznaczonego do przechowywania energii ze źródeł odnawialnych.

Niemiecki lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych SMA oraz koncern energetyczny E.ON rozpoczęły budowę magazynu energii, oznaczony jest on symbolem M5BAT (5 MW AC, 4,2 MWh). Celem jest opracowanie elastycznej, skalowalnej technologii magazynowania energii umożliwiającej lepszą integrację źródeł odnawialnych z siecią.

Inwestycja powstaje na uniwersytecie w Aachen, a  uruchomienie zaplanowano na połowę przyszłego roku. Niemieckie ministerstwo gospodarki przeznaczyło 6,5 mln euro na finansowanie projektu, którego koszt całkowity ma wynieść 12,5 mln euro.

W celu budowy magazynu uniwersytet w Aachen wydzielił jeden ze swoich budynków, a systemy magazynowania energii zostaną rozlokowane na dwóch piętrach i zajmą powierzchnię 500 m2.

To pierwsze tego rodzaju urządzenie na świecie, które dzięki modułowej budowie będzie dopasowywać się do zapotrzebowania na energię. Jest to idealne rozwiązanie służące do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Projekt ma się składać z baterii różnego typu – aby zoptymalizować możliwości współpracy z siecią elektroenergetyczną, do której będzie oddawać energię z OZE.