Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Open Dialogues on Climate Change już 18-19 września! Jedyny taki projekt w Polsce

Open Dialogues on Climate Change już 18-19 września! Jedyny taki projekt w Polsce

Drugie polskie wydarzenie Open Dialogues on Climate Change już wkrótce! Celem projektu jest stworzenie otwartego i konstruktywnego dialogu między przedstawicielami różnych grup społecznych. Wydarzenie kierowane jest w stronę polityków i decydentów, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, górnictwa, władz lokalnych i nie tylko. Ty też możesz wziąć udział!

Reklama

Open Dialogues on Climate Change już wkrótce

Już 18-19 września odbędzie się druga edycja Open Dialogues on Climate Change.

W formule otwartego i inkluzywnego dialogu uczestnicy omówią ważne tematy związane ze zmianami klimatu podczas dwóch dni tematycznych:

  1. Człowiek, społeczeństwo i ekosystem – m.in. partycypacja społeczna, świadomość zmian klimatu, zrównoważone rolnictwo, prawa zwierząt.
  2. Sprawiedliwa transformacja – transformacja energetyczna, energia jądrowa, źródła odnawialne, czyli dalszy ciąg i rozwinięcie tematów poruszonych podczas pierwszego wydarzenia.
OUNhK3io5wFrJDmSUW307E CsAozaP

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele m.in.:
– Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
– uczelni wyższych i środowiska naukowego,
– partii politycznych,
– władz miasta Warszawy,
– samorządów lokalnych,
– biznesu (m.in. Columbus Energy PGNiG, TAURON, Enea)
– sektora górniczego,
– organizacji pozarządowych i ruchów społecznych (m.in. Koalicja Klimatyczna, Carbon Footprint Foundation, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, WWF, Greenpeace, Extinction Rebellion),
– młodzieży.

A także:
– Europosłowie,
– Eksperci (United Nations Association Poland, Climate Reality Europe, UNFCCC)
– media, w tym nasz portal.

Czym jest Open Dialogues on Climate Change?

Open Dialogues for Climate Change to międzynarodowa inicjatywa, zajmująca się prowadzeniem dialogu dotyczącego zmian klimatu między przedstawicielami różnych grup społecznych. 

Działania związane z inicjatywą odbywają się w ponad 50 krajach na 5 kontynentach, jednak twórcy projektu pochodzą z Polski. Celem wydarzeń organizowanych w ramach projektu jest znalezienie konkretnych i reprezentatywnych rozwiązań kryzysu klimatycznego oraz ich wprowadzanie w życie na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. 

Wnioski wyciągnięte z dialogu zostaną przedstawione podczas szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow.

Rejestracja trwa jeszcze do 9 września!

M38uwflFepht0hnIGE25xad7bbYtr5X 3suPed5wwwtWMtdzAmHXbTnwEMBDBloRp 29 mLhPxJaIOf1aUsye5oHq20tJjzxZUX5cuU0Zut 2w zLAYXti0pZRFSj LeZIFNJI=s0

Aby wziąć udział w wydarzeniu, zapisz się poprzez formularz.

Zastanawiasz się, czy warto wziąć w tegorocznej edycji wydarzenia? Dowiedz się, jak wydarzenie wyglądało w ubiegłym roku!

Pierwsza edycja się Open Dialogues on Climate Change

Formuła międzynarodowej inicjatywy Open Dialogues on Climate Change zakłada aktywny udział przedstawicieli różnych środowisk. Pierwsze polskie wydarzenie rozpoczęło się od wykładu dr. Marcina Anaszewicza.

Nie powinniśmy marnować już ani jednego dnia. To nie jest już pilna sprawa, to jest stan alarmowy – mówił podczas pierwszej edycji wydarzenia dr Anaszewicz.

Prezes Green REV Institute wskazał również m.in. na trzy warunki sprawiedliwej transformacji: sprawne zarządzanie, partycypacyjność i inwestycje w trzeci sektor oraz niezależną naukę.

pl cover

Krótki wykład był wstępem do pracy w zespołach. Młodzi uczestnicy przygotowywali wnioski w ramach dwóch paneli: ekologicznego i ekonomiczno – społecznego. 

Wnioski pierwszej edycji wydarzenia

Pierwsza grupa zwróciła uwagę na uświadomienie sobie, że jesteśmy częścią przyrody i bez niej nie będziemy w stanie funkcjonować. Takie myślenie powinno determinować działanie – zmianami klimatycznymi trzeba się zająć, bez względu na to jak trudne będzie to wyzwanie.

https://www.facebook.com/opendialogues.poland/videos/157466703124682

Młodzi omówili także temat rekultywacji terenów poprzemysłowych. Ich zdaniem tworzenie nowych terenów zielonych powinno być priorytetem na najbliższe lata. Istotną kwestią jest dla nich także nauka. Podkreślili, jak ważne jest, aby w szkołach mówić o zmianach klimatu, jako o fakcie, bazując na rzetelnej wiedzy i naukowych opracowaniach. 

Grupa pracująca w panelu ekonomiczno – społecznym, zwróciła uwagę na kilka wyzwań, m.in. problem ubóstwa energetycznego, brak inkluzywności dialogu społecznego i wysoki stopień ogólności planów transformacji. 

Młodzi przygotowali także kilka rozwiązań, które opierały się na większym dostępie do wiedzy i poszerzeniu kompetencji osób, których dotyczyć będzie transformacja. Uczestnicy wskazali także na konieczność tworzenia strategii obejmujących osoby starsze. 

Wydarzenie poprowadziła Zuzanna Borowska, aktywistka ze stowarzyszenia Młodzi dla klimatu. Już niedługo na naszym portalu ukaże się wywiad z Zuzanną, która organizuje także tegoroczną edycję Open Dialogues on Climate Change w Polsce.

Źródła: facebook.com/opendialogues.poland, slaskaopinia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.