Wiadomości OZE OREO ma już prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej 18 października 2015 Wiadomości OZE OREO ma już prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej 18 października 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Powołano władze Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej, prezesem jednoosobowego zarządu OREO został Jarosław Bogacz. Przewodniczącym rady nadzorczej został natomiast Janusz Pilitowski. Spółka ma się zająć rozliczaniem energii z OZE w ramach systemu aukcyjnego, który zacznie obowiązywać w Polsce z początkiem przyszłego roku. Reklama Na prezesa zarządu Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej powołano Jarosława Bogacza, absolwenta Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który w przeszłości związany był zawodowo z EDF Polska, Everen Sp. z o.o. oraz EPC S.A. Powołana została też rada nadzorcza OREO, zgodnie z kluczem opisanym w ustawie o OZE. Jej przewodniczącym został Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki. Ponadto w radzie nadzorczej ma zasiadać Sylwia Inglot (przedstawicielka Skarbu Państwa), Piotr Kaczyński i Magdalena Cegiełka (przedstawicieli resortu środowiska i rolnictwa) oraz Katarzyna Szwed-Lipińska, która pełni funkcję szefowej Departamentu Systemów Wsparcia w Urzędzie Regulacji Energetyki. OREO to kluczowe ogniwo rozliczeń aukcyjnego systemu wsparcia OZE. Będzie zarządzać środkami (opłata OZE) zbieranymi przez operatora systemu przesyłowego i operatorów systemów dystrybucyjnych od odbiorców końcowych energii. Pieniądze te będą służyć przede wszystkim wyrównaniu wytwórcom OZE ujemnego salda pomiędzy cenami sprzedaży energii uzyskanymi w aukcji i osiągniętymi na rynku. Źródło: wnp.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.