Ørsted sprzeda energię z wiatraków offshore koncernowi Nestlé

Brytyjska filia światowego koncernu żywieniowego Nestlé podpisała umowę zakupu energii odnawialnej od duńskiego producenta morskich turbin wiatrowych Ørsted. Umowa będzie obowiązywała 15 lat, a wolumen sprzedanej energii wyniesie 125 GWh rocznie. Wartość umowy nie została podana. 

Energia, która zasili infrastrukturę Nestlé UK, będzie pochodzić z morskiej farmy Race Bank. Jej moc wynosi 573 MW, składa się z 91 turbin Siemens Gamesa o mocy jednostkowej 6 MW. Moc zakontraktowanych źródeł dla producenta żywności wynosi 31 MW. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sprzedaż energii rozpoczęła się 1 maja. Przekazana energia (125 GWh) pokryje połowę tej zużywanej przez koncern w Wielkiej Brytanii. Ponieważ Nestlé UK już wcześniej podpisała umowę na zakup energii z OZE na zasadach PPA, dzięki tej najnowszej koncern w Wielkiej Brytanii jest teraz całkowicie zasilany dzięki źródłom odnawialnym. 

 – Jestem niezwykle dumny z tego, że w Nestlé robimy właściwą rzecz, aby odegrać naszą rolę w ograniczaniu zmian klimatu. Dzięki współpracy z Ørsted jesteśmy w stanie pokryć 100% naszej energii elektrycznej z energii wiatrowej, kolejny ogromny kamień milowy w naszych wysiłkach stać się zrównoważonym biznesempowiedział Stefano Agostini, CEO Nestlé w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Rasmus Errboe, starszy wiceprezes i ds. umów PPA w Ørsted Offshore, komentuje:

Cieszymy się, że zawarliśmy długoterminową umowę z Nestlé i wspieramy ich w realizacji ambicji zrównoważonego rozwoju. Duże korporacje coraz częściej podejmują działania na rzecz klimatu, pozyskując zieloną energię, przyczyniając się w ten istotny sposób do zapotrzebowania na energię odnawialną. Dzisiejsze ogłoszenie z Nestlé UK demonstruje atrakcyjność morskiego wiatru jako niezawodnego źródła zielonej energii na dużą skalę i podkreśla ambicję firmy Ørsted, aby pozostać liderem wśród korporacyjnych umów PPA w zakresie morskiego wiatru.

Jak dotąd największa umowa sprzedaży cPPA w historii Ørsted została zawarta w grudniu 2019 roku, gdzie jej drugą stroną była niemiecka firma z branży chemicznej Covestro. Sprzedana energia będzie pochodzić z farmy Borkum Riffgrund 3. Ma ona powstać w niemieckiej części Morza Północnego. Jej moc będzie sięgać 900 MW. Podpisana umowa dotyczy 100 MW. Uruchomienie energii nastąpi w 2025 roku. 

Źródło: gramwzielone.pl, orsted.com