Ośrodek wypoczynkowy Nautilus zapoczątkuje nową erę w turystyce?

Wizjoner i ekoarchitekt Vincent Callebaut ujawnił zdjęcia swojego najnowszego projektu. Nautilus to futurystyczny ośrodek ekologiczny o powierzchni 27 tysięcy metrów kwadratowych, który ma zostać wybudowany w miejscowości Palawan na Filipinach. Samowystarczalny kompleks, zawierający różne centra badawcze, hotele w kształcie muszli i wieże mieszkalne, ma być przykładem, jak odkrywać świat bez jego niszczenia.

Callebaut zaprojektował Nautilus jako niezależny ośrodek wypoczynkowy, który obejmie szereg apartamentów i luksusowych hoteli, a także szkołę i centrum sportowe. Znajdzie się tam także ośrodek naukowo-badawczy dla podróżnych chcących aktywnie uczestniczyć w pracach inżynierów, naukowców i ekologów, aby poprawić lokalne środowisko. To pionierska koncepcja koncentrująca się na uświadamianiu i kształceniu w celu promowania i rozpowszechniania idei odpowiedzialnej ekoturystyki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Budowa i działanie kompleksu odbywałyby się przy zerowej emisji i przy stuprocentowym wykorzystaniu materiałów wtórnych lub przetworzonych. Wszystkie tworzywa użyte w konstrukcji byłyby produktami pochodzącymi z biomasy roślinnej. Morskie algi i olej lniany zastosowano by do produkcji płytek organicznych, podczas gdy drewno pochodziłoby z lokalnych lasów uprawianych ekologicznie i odpowiedzialnie.

Energia zasilająca kompleks ma pochodzić instalacji generującej prąd z prądów morskich oraz ogniw fotowoltaicznych.

Na razie ośrodek jest tylko wizją architekta, ponieważ nie podano nawet przybliżonej daty jego realizacji.