Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oświęcim. Wybuch i pożar w zakładach chemicznych Synthos

pozar w fabryce synthos w oswiecimiu

Oświęcim. Wybuch i pożar w zakładach chemicznych Synthos

7 stycznia około godz. 18.45 w firmie chemicznej Synthos na terenie Oświęcimia wybuchł pożar. Przyczyną był zapłon w urządzeniu oczyszczania powietrza z instalacji do produkcji kauczuku. Ogień został ugaszony 8 stycznia około godz. 4.50. Jak podają służby, w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ogień objął m.in. zewnętrzną instalację do produkcji kauczuku 

Pożar został poprzedzony wybuchem, który był słyszany w promieniu kilkunastu kilometrów od Oświęcimia. Nad zakładem przy ul. Chemików unosiły się kłęby dymu. Nie było konieczności ewakuowania mieszkańców okolicznych budynków, jednak strażacy apelowali o zamknięcie okien. 

Ogień objął instalację znajdującą się na zewnątrz, lecz płomienie wydobywały się także z wnętrza hal. 

W akcji uczestniczyli strażacy z czterech powiatów

W akcji ratunkowej brało udział 35 zastępów straży pożarnej, w tym zastępy z powiatu oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego i krakowskiego. Ratownicy pracowali w aparatach chroniących górne drogi oddechowe.

Na miejscu operował również specjalny pojazd monitorujący zanieczyszczenia chemiczne w powietrzu, który do Oświęcimia przyjechał z Krakowa. Akcję ratunkowo-gaśniczą wspomagali policjanci z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Ułatwiali oni straży pożarnej dojazd na miejsce zdarzenia. 

Pożar został ugaszony około godziny 4.50

W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Jedna osoba została przewieziona do szpitala, ponieważ przewróciła ją fala uderzeniowa po wybuchu. Nie odniosła jednak żadnych obrażeń i po badaniach została zwolniona do domu. 

Spółka Synthos poinformowała, że nie nastąpiła nadmiarowa emisja do atmosfery oraz do wód. Ciągi technologiczne zostały wyłączone z ruchu. 

Źródło: oswiecim.pl, rmf24.pl, faktyoswiecim.pl

Fot.: Fakty Oświęcim

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.