Oxford PV rozpoczyna produkcję perowskitowych ogniw słonecznych w Niemczech

Oxford PV rozpoczyna produkcję perowskitowych ogniw słonecznych w Niemczech

Brytyjski pionier technologii perowskitowej – Oxford PV – zakupił nieruchomości, zajmowane dotychczas przez fabrykę cienkowarstwowych ogniw PV od Bosch Solar w Brandenburgu nad Hawelą. W tym miejscu Oxford zamierza rozpocząć pilotażową produkcję podłóż perowskitowych, co miałoby pozwolić na wprowadzenie tej technologii do masowego wykorzystania. Miejsce pod nową inwestycję wybrane zostało nieprzypadkowo. Istniejąca w tym miejscu już wcześniej fabryka Bosch Solar zgromadziła doskonałe wyposażenie a także przeszkoliła pracowników, co daje Oxford PV dostęp do wykwalifikowanej kadry.

Oxford PV to spin-off z uniwersytetu w Oxford – pionierskiego miejsca, gdzie opracowywane są komórki fotowoltaiczne wykorzystujące tą pionierską technologię. Oxford PV, dzięki niedawnemu pozyskaniu nowych funduszy, może zainwestować w rozwój, mający na celu masową produkcję ogniw opartych na perowskitach.

Ta inwestycja jest znamienna z szeregu względów. Pokazuje ona, że europejski przemysł fotowoltaiczny rośnie w siłę. Coraz mocniejszą wiarę pokłada się w opracowanych tutaj technologiach. Jest to o tyle istotne, że ogniwa oparte o perowskity mają szereg przewag nad ogniwami krzemowymi – wyższą wydajność konwersji i niższy koszt produkcji. Aby się o tym jednakże przekonać – szczególnie o zmniejszonych kosztach – konieczna jest masowa produkcja takich systemów.

Masowa produkcja ogniw z nowych materiałów daje także szansę na doskonalenie tej technologii i dostosowanie jej do zastosowań komercyjnych.

Jak mówi CEO firmy Frank Averdung „Perowskity mają potencjał zwiększyć wydajność systemów fotowoltaicznych i umożliwić sprostanie zapotrzebowaniu na energię w przyszłości. Bardzo cieszymy się, że udało nam się nabyć odpowiednią fabrykę, która pozwoli nam szybko uruchomić produkcję i przyspieszy moment wprowadzenia tych ogniw na rynek”. Potencjalne zyski, jakie oferuje nowa technologia są bardzo kuszące – ogniwa oparte o perowskity osiągają wydajności konwersji na poziomie 30%. Problemem póki co jest stabilność tych ogniw, jednakże ten problem powinien zostać rozwiązany na etapie masowej produkcji ogniw.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.