Oxygen Factory – nowy sposób na smog

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem dla wielu polskich miast. Można z nim walczyć nie tylko za pomocą ograniczania źródeł emisji szkodliwych pyłów, ale także za sprawą stosowania różnego rodzaju oczyszczaczy powietrza. Takie właśnie rozwiązanie w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE zaprezentowała Olga Poletkina ze start-upu zajmującego się budową i produkcją urządzenia o nazwie Oxygen Factory.

– Nasz start-up opracował urządzenie produkujące tlen oraz pochłaniające dwutlenek węgla; w skrócie nasze urządzenie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. Jego działanie oparte jest na glonach chlorella, występujących na całym świecie, które produkują niemal 70% i pochłaniają ¼ dwutlenku węgla na ziemi. Dziennie możemy wytworzyć tyle tlenu, ile wytwarza 12-13 drzew – podkreśliła Poletkina.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Działanie Oxygen Factory polega nie tylko na pochłanianiu dwutlenku węgla oraz produkowaniu tlenu, ale także na oczyszczaniu powietrza i pochłanianiu szkodliwych pyłów i gazów; zdaniem producenta urządzenie jest w stanie zneutralizować nawet alergeny oraz cząstki PM10 i PM2.5.

Najważniejszym elementem tegoż oczyszczacza powietrza jest glon o nazwie chlorella zwyczajna (chlorella vulgaris). Jest on rozpowszechniony we wszystkich częściach świata, a ze względu na swe właściwości zdrowotne stosowany jest m.in. jako suplement diety.

Sposób działania oczyszczacza Oxygen Factory jest prosty. Glony w formie kapsułek należy umieścić w urządzeniu oraz dodać do odpowiedniej kolumny wymaganą ilości wody. Za dalsze sterowanie urządzeniem odpowiadają wbudowane czujniki, które kontrolują stan jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

Inspiracją do budowy urządzenia były eksperymenty przeprowadzane w rosyjskich ośrodkach badawczych, których celem było umożliwienie kosmonautom przeżycia w hermetycznie zamkniętej przestrzeni. Do powyższego projektu, znanego jako BIOS-3, wykorzystano przede wszystkim chlorellę oraz rośliny wyżej rozwinięte, jednak to właśnie glony okazały się najskuteczniejsze w pochłanianiu dwutlenku węgla i produkowaniu tlenu.

Jak zapewnia Olga Poletkina, oczyszczacz Oxygen Factory skierowany jest przede wszystkim na polski rynek.